Reporter VF
simon.hennix@vf.se
Här är samtliga värmländska resultat på Nordiska mästerskapen • Fyra förstaplatser • Fem personbästan
Holmberg: ”Efter att vi rasade igenom fullständigt mot Häcken har vi påmint varandra om att det aldrig ska hända igen”
Melwin Lycke Holm med tangerat personbästa: ”Det var felfritt hela vägen och såg väldigt bra ut”
Poängkungen i stor intervju om att lämna Arvika, radarpartners hemlighet och sanslösa noteringen: ”Där är jag nog unik”
Glåpord och personangrepp är en domares vardag: ”Det gäller att ha skinn på näsan som domare och inte ta saker personligt”
”Det lugn och stabilitet han visat upp sedan återkomsten är obeskrivlig”
Degerfors anmärkningsvärda hörnstatistik: ”Vi har blivit för bolltittande”
Spetsforward klar: ”En absolut toppspelare i tvåan, som även hade kunnat spela i nästan vilket division 1-lag som helst”
Förklaringen till avhoppet: ”Privata saker som gjort att jag inte kunnat fokusera helt på fotbollen”
GS-profilen avslutar karriären: ”Har en kropp som går sönder bara av att titta på den”
Karlstad Fotbolls lagkapten: ”Ingen spelare vill förlora, ingen vill släppa in mål eller göra det dåligt där ute”
Christian Svanqvist om lärdomen att hantera upp- och nergångar, känslan att få känna sig bäst på något och skandalen som kommer finnas med för resten av livet
Nyckelduon missar – men inte Sebastian Ohlsson: ”Det är riktigt gött att få slippa gymmet”
Så ska Karlstad Fotboll ersätta skyttekungen • Detta har varit KF:s problem • Tränaren om ljusa framtiden: ”Senare kommer det ge effekt”
Hagforstalangen efter första seniorsäsongen: ”Har blivit mer etablerad och van med det fysiska spelet”