Leo Carlssons Anaheim spelade i natt mot LA Kings i sin första match för försäsongen. Värmlänningen tvingades lämna isen efter att ha fått en smäll, men hyllades stort av sin coach efteråt.
Anaheim vann sin första träningsmatch för hösten med 3-2 efter förlängning, men spelarna fick jubla på isen utan Leo Carlsson.
Det var i slutet av den tredje perioden som Carlsson fick en klubba i ansiktet. Han spelade kort efter smällen, men utgick sedan.
Enligt klubben ska han ha varit groggy och han undersöktes av läkare efteråt - men Carlsson ska ha klarat sig bra.
Och efter matchen hyllades han av Ducks tränare Greg Conin.
– Jag tycker att han var fantastisk. Han kunde ha haft med sig några poäng i den första perioden. När han får pucken ser man hans talang, han tänker alltid några steg framåt och har bra självförtroende med pucken, säger Conin till The Orange County Register.