Under fredagen spelades det sista varvet i det första kvalsteget till DP World Tour.
Rasmus Holmberg gick ett under par men det räckte inte för ett avancemang.
Rasmus Holmberg gick sitt bästa varv i kvalet den sista dagen. Han gick runt på 69 slag och i totalen blev det ett över par på de fyra varven.
För ett avancemang krävdes det att vara bland de 19 bästa, inklusive delningar, och den platsen missade Holmberg med fyra slag då det krävdes tre under par för den placeringen.
Fredrik Gustavsson, Uddeholms GK, spelar samma kvalsteg på Golfclub Schloss i Österrike. Där har man spelat tre av fyra varv. Fredrik gick det tredje varvet på ett under par och är sex under par efter tre varv.
Riktigt bra spel men det är många som skjuter en låg score på banan och Fredrik delar 30:e platsen inför lördagens finalvarv. Nio under par är det som gäller för att vara bland de 19 bästa efter 54 spelade hål.