Hoppa till huvudinnehållet

Oavgjort mellan Karlskoga SK och Hertzöga

Publicerad:
Karlskoga SK spelade lika mot Hertzöga BK
Karlskoga SK spelade lika mot Hertzöga BK

Hemmalaget Karlskoga SK och Hertzöga spelade oavgjort i division 4 Värmland herr i fotboll, 1-1 (1-1) på tisdagen.

Resultatet innebär sjunde matchen i rad utan förlust för Hertzöga.

Hertzöga gjorde första målet. Cristian Rahmani Huerta gjorde målet, redan i 18:e minuten.

Karlskoga SK kvitterade till 1-1 alldeles före halvtidspausen, genom Edwin Hellman. Andra halvlek blev mållös och matchen slutade 1-1.

Karlskoga SK har en seger, tre oavgjorda och en förlust och 10–11 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Hertzöga har tre vinster och två oavgjorda och 13–4 i målskillnad. Det här var Karlskoga SK:s femte oavgjorda match den här säsongen.

Karlskoga SK ligger på sjätte plats i tabellen efter matchen, medan Hertzöga är på andra plats.

Nästa motstånd för Karlskoga SK är Västanvik. Lagen möts lördag 19 augusti 14.00 på Stråvallen. Hertzöga tar sig an Nyedshov hemma fredag 18 augusti 19.00.

Artikeltaggar

Baggängens IPDivision 4 VärmlandFotbollHertzöga BKKarlskoga SK

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.