Hoppa till huvudinnehållet

Syskon drog jämnt och tungt på traktorpulling: ”Roligt att delta tillsammans”

Publicerad:
Selma Albinsson deltog i Väses traktorpulling tillsammans med syrran Anna.
Selma Albinsson deltog i Väses traktorpulling tillsammans med syrran Anna. Foto: Tommy Andersson

Traktorpulling i Väse. Då fick syskonen Selma och Anna Albinsson tävla mot varandra.

– Det är roligt att vinna, men det viktigaste är att komma i väg från start, säger Anna Albinsson, åtta år.

För sjunde året i rad arrangerades traktorpulling i Väse. Det innebär att traktorer i olika klasser ska dra en släde med en vikt så långt som möjligt på en bana. Det luriga är att vikten hela tiden blir tyngre eftersom dess tyngdpunkt flyttas fram allteftersom traktorn kör framåt.

Selma och Anna Albinsson kommer från Skövde och tävlar regelbundet i traktorpulling. De är vana att resa långt för att delta.

– Tyvärr arrangeras det inte många tävlingar nära oss. I år har jag redan åkt till Tibro och till Öland. Jag vann en gång och kom trea den andra, säger Anna Albinsson.

Under lördagen deltog hon i två klasser. I den ena, 350 kilo, ställdes hon mot syrran Selma Albinsson.

– Vi har mött varandra flera gånger förut och för det mesta brukar jag vinna. Men det är roligt att vi kan delta tillsammans, säger Selma ,13, som ju också är fem år äldre.

Anna Albinsson är van att resa långt för att tävla.
Anna Albinsson är van att resa långt för att tävla. Foto: Tommy Andersson

Ett familjeintresse

Det gick bra den här gången också. Så pass bra att Selma Albinsson vann hela 350-kilosklassen.

– Jag ville ta revansch för att det inte gick så bra i min andra klass. Då råkade jag att lägga i fel växel och kom inte så långt som jag ville, säger hon.

Intresset för traktorpulling ligger i familjen.

– Min farfar är med och fixar traktorerna medan mamma och pappa hjälper till på tävlingarna, säger Anna Albinsson.

Varför är det så roligt?

– Det är spännande att se hur långt jag kommer. Dessutom gäller det att öva på att hålla rakt spår i banan. Börjar jag att svänga är det lättare att det tar stopp.

Börjar jag att svänga är det lättare att det tar stopp.
Anna Albinsson

Främmande företeelse

Alla var inte lika vana vid traktorpulling som syskonen Albinsson. Karlstadsborna Anna Karlsson och Micke Sandberg var några av de drygt 2 000 åskådarna. De såg evenemanget för första gången.

– Det är tack vare vår son Sam som vi är här. Han älskar alla fordon som har hjul på sig, säger Anna Karlsson.

– Jag förstår ingenting. Men det är alltid kul när det brummar, säger Micke Sandberg.

Tävlingarna höll SM-status och totalt kom cirka 70 deltagare till start i tio klasser.

”Det är spännande att se hur långt jag kommer”, säger Anna Albinsson.
”Det är spännande att se hur långt jag kommer”, säger Anna Albinsson. Foto: Tommy Andersson
Hela familjen Albinsson är intresserade av traktorpulling. Selma fick en seger under lördagen.
Hela familjen Albinsson är intresserade av traktorpulling. Selma fick en seger under lördagen. Foto: Tommy Andersson
Anna Karlsson och Micke Sandberg besökte evenemanget för att sonen Sam, 2 år, ville dit.
Anna Karlsson och Micke Sandberg besökte evenemanget för att sonen Sam, 2 år, ville dit. Foto: Tommy Andersson
Drygt 2 000 personer kom för att se arrangemanget.
Drygt 2 000 personer kom för att se arrangemanget. Foto: Tommy Andersson
Ibland kommer det upp eld från fordonen.
Ibland kommer det upp eld från fordonen. Foto: Tommy Andersson

Artikeltaggar

FordonFritid och livsstilSyskonVäse

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.