Hoppa till huvudinnehållet

Invigning av Karlstads nya scen: ”Äntligen”

Publicerad:
Elin ”Gerd” Lundgren inledde med låten ”Stay”.
Elin ”Gerd” Lundgren inledde med låten ”Stay”. Foto: Tommy Andersson

Under fredagskvällen fick Karlstad en ny scen.

– Äntligen står vi här på kvarteret Almens nya permanenta scen, säger kultur- och fritidsnämndens ordförande Robert Halvarsson (MP) som höll i invigningstalet.

Somrarna innan pandemin var här flera välbesökta konserter på en tillfällig scen, med kända artister som Carola och Jakob Hellman. Nu har kvarteret fått en permanent scen, som välkomnas av Karlstadsborna.

– Det är ju underbart. Det är jättetrevligt, vi behöver det här, säger Annette Schönn.

Systrarna Christina Olsson och Annette Schönn välkomnar nya scenen.
Systrarna Christina Olsson och Annette Schönn välkomnar nya scenen. Foto: Annica Buvik

Hon är här tillsammans med sin syster Christina Olsson, som ser fram emot den prisade popartisten Elin ”Gerd” Lundgren som ska uppträda.

– Jag är nyfiken på Gerd, säger hon.

Det bjöds även på mer musik med Visklubben Hallen. Gycklaren Marcel Lindström underhöll publiken och så bjöds det på dans.

– Det känns helt underbart faktiskt. Att så många människor är här och ett sådant fint program. Ett startskott på en fantastisk sommar här på kvarteret Almen, säger Robert Halvarsson, och fortsätter:

Kultur- och fritidsnämndens ordförande Robert Halvarsson och kulturchefen Anna Åberg Bucht blev lite starstruck av Gerd.
Kultur- och fritidsnämndens ordförande Robert Halvarsson och kulturchefen Anna Åberg Bucht blev lite starstruck av Gerd. Foto: Tommy Andersson

– Det kommer att vara flera arrangemang inom en rad olika uttryck. Det kommer att vara litteratur, teater och mer dans och musik så klart.

Men någon traditionell bandklippning var det inte.

Kommunen bjöd på sju sorters kakor. Birgitta Collvin, som är kultursamordnare, serverade fika till besökarna.

– Vi lade pengarna på fika istället för band, säger hon, och ler.

Gycklaren Marcel Lindström värmde upp publiken.
Gycklaren Marcel Lindström värmde upp publiken. Foto: Annica Buvik

Sist upp på scenen för kvällen var Gerd, och hon inledde med låten ”Stay”.

”Det är så sjukt att sjunga hemma”, säger hon till den tappra publiken som stannat kvar, och trotsat regnet.

Och Christina Olsson är nöjd och ger henne tummen upp.

– Hon har en sådan skön röst.

Drygt 300 personer slöt upp under invigningen.
Drygt 300 personer slöt upp under invigningen. Foto: Tommy Andersson

LÄS OCKSÅ:

Stjärnskottet inviger nya utomhusscenen i kvarteret Almen

Artikeltaggar

DansElin Gerd LundgrenKarlstadKonserterKulturNöje/KulturRobert HalvarssonVisklubben Hallen

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.