Klockan 13 greppade gymnasiechefen Mikael Rundh traditionsenligt klockan och ringde ut för avgångseleverna.
210 förväntansfulla studenter sprang nedför trappan och ut i vuxenlivet.
– Precis innan vi sprang ut började jag gråta – glädjetårar, säger Emma Rönnelöv, EK20 A.
Hon kan inte stå stilla i folkvimlet på Stora torget utan tar ideligen några små danssteg av ren glädje.
– Vi började dagen klockan 7 med en studentfrukost hos en klasskamrat. Klockan 10 samlades vi på skolan där vi dansat i stora salen, berättar hon.
Utspringet från Tingvallatrappan över Östra torggatan till familj och vänner på Stora torget skedde till vald musik. EK20 A hade tänkt dansa ut studentlivet till ”Händerna mot himlen” med Petra Marklund. Tyvärr var det något som klickade.
– De spelade en annan låt, men det gör inte så mycket, säger Emma Rönnelöv och berättar att det väntar dubbla jobb i sommar.
Även Elmira Pettersson i EK20 D har jobbplaner i sommar. I höst blir det åter studier.
– Jag ska läsa på Karlstads universitet, säger hon.
Ambitionen är att en dag få arbeta för Förenta Nationerna (FN). Elmira brinner för frågor om mänskliga rättigheter.
– Särskilt för barn.
Några steg bort på Stora torget förevigar klasskamraterna Tilde Ljungdahl, Emilia Åslund och Nova Fogelkvist, EK20 A, en lycklig studentdag tillsammans på bild.
– Dagen har varit så kul, grymt kul, säger de gemensamt.
– Nu ska vi åka flak med klassen, sedan blir det mottagning hemma och så fest till två eller tre i natt. Eller tills de stänger stället, säger de.