Ny tränare på plats.
Då tog Karlstad Fotboll sin första seger sedan den 16 april – och för första gången denna säsong fick man jubla inför hemmapubliken.
– Det är nästan mer lättnad än glädje, säger matchhjälten Ludvig Steen efter 1–0 mot Örebro Syrianska.
3 Nycklar: ”Ibland måste man spela lite grisfotboll också”Det har gått över en och en halv månad sedan Karlstad Fotboll fick segerjubla efter en match. Senast var borta mot Stockholm Internazionale där Erik Björndahl på egen hand vände 0–1 till 2–1 i slutminuterna.
Karlstads skyttekung fanns dock inte med mot Örebro Syrianska på grund av en hjärnskakning. I stället var det en oväntad målskytt som blev värmlänningarnas segervapen.
Ludvig Steen byttes in i andra halvlek – och drygt fem minuter innan full tid prickade han in 1–0 efter att han och Jakob Ericsson kom fria med målvakten.
– Herregud, de där sekunderna gick så långsamt, jag hann tänka massor innan Jakob spelade fram bollen. När passningen väl kom var det bara att sätta dit foten och försöka träffa mål.
– Det var en jäkla lättnad att se den gå in. Ni såg säkert på mitt målfirande att det var ett viktigt mål också, ler Steen.
Dramatiska slutsekunder
Det var inte bara hela Karlstadslaget och de 726 åskådarna på Tingvalla IP som jublade.
Personligen var det ett debutmål för Ludvig Steen i division 1.
– Perfekt tajming.
Men detta var en match som lika gärna kunnat sluta i ett antiklimax för värmlänningarna.
För i slutsekunderna blev det totalt kalabalik i hemmalagets straffområde där Örebro var nära två gånger om att kvittera.
Men längst bak i kassen, där stod Mathias Karlsson som en räddande ängel.
– Jag vet knapp själv vad som hände... Jag ser först hur en av deras spelare fintar bort vår försvarare och på något sätt lyckas jag rädda. Sedan försvinner bollen för mig, jag ser inte vart den tar vägen. I sista sekund ser jag att den är på väg mot bortre stolpen och att en av deras spelare rusar mot den. Då var det bara för mig att slänga mig, som tur var hann jag boxa bort bollen, förklarar KF-målvakten.
Superräddningen var det sista som hände i matchen.
– När jag ser hur ”Matte” räddar och sedan hör domaren blåsa, det var en enorm lättnad. Kanske mer lättnad än glädje där och då, säger Ludvig Steen.
Inhopparen och Mathias Karlsson får ses som Karlstads två största hjältar. Noterbart är att Karlsson även var den som skickade den långa passningen som gav Jakob Ericsson och Ludvig Steen ett friläge.
– En hockeyassist, skrattar burväktaren.
Drömstart för Jonevret
Bara några timmar innan avspark hade Karlstad Fotbolls nya huvudtränare anlänt till staden och träffat laget.
Kjell Jonevret hade inga optimala förutsättningar att sätta sin prägel på laget, men trots det blev det en drömstart på nya posten.
– Jag har fortfarande inte lärt mig alla namn men i dag handlade det bara om att göra det bästa av situationen och skapa en trygghet. Killarna gjorde det bra, filosofin för hur vi skulle uppträda var enkel – vi skulle jobba som ett lag och hålla ihop defensiven. Nästa gång hoppas jag vi kan bjuda publiken på lite mer attraktiv fotboll.
”Planen var hemsk”
Jonevret syftar på att planen på Tingvalla IP hade mer att önska, milt sagt.
– Vi sa innan matchen att det är tur de har plockat bort kossorna från planen i alla fall, den var hemsk. Vi var tvungna att spela utefter den, då var tanken att spela enkelt och skicka långa bollar för att såra deras backlinje. Till slut gav det effekt.
– När vi får återvända till Sola Arena lovar jag att det kommer bjudas på en bättre fotboll. Vi kommer vara ett mer spelande lag då.