Hoppa till huvudinnehållet

Från rosthög till utställningsbil på två år: ”Finns bara två registrerade”

Publicerad:
Det tog två år för Erling Ekmark Väse att omvandla en Opel Caravan årsmodell 1955 från ett rostigt renoveringsobjekt till ett utställningsfordon. Foto: Joakim Strand

När han köpte den var det mer en rosthög än en bil.

Efter oräkneliga arbetstimmar under två års tid är Erling Ekmarks Opel Olympia Caravan från 1955 skinande grann.

– Det finns bara två registrerade i Sverige, säger Erling och tar en tugga på en hamburgare.

Han och hustrun Kerstin har dukat upp ett fikabord under Sola Springmeet på Färjestads travbana. Men så mycket matro blir det inte. Deras ögonsten till Opel med tillhörande äggformad husvagn drar ständigt till sig nyfikna blickar från besökare.

– Framför allt frågar de om golvet i husvagnen. Hur det går att köra den, säger Erling och skrattar.

Det ser bokstavligen ut som deras SMV bostadsvagn från 1954 står parkerad på gräset.

– Hemligheten sitter här, säger Erling och drar i en spak varpå golvet höjs ett par decimeter.

Erling och Kerstin Ekmark försäkrar att deras SMV bostadsvagn från 1954 erbjuder mer utrymme än vad det ser ut som.
Erling och Kerstin Ekmark försäkrar att deras SMV bostadsvagn från 1954 erbjuder mer utrymme än vad det ser ut som. Foto: Joakim Strand

Otroligt nog rymmer den fyra sovplatser. Erling och Kerstin försäkrar att de inte drar sig för långturer.

– Vi har åkt till Jokkmokk med den, fast då var det en annan bil, säger Kerstin Ekmark.

Premiärturen med Opel Caravan som dragfordon gick till en bilutställning i Danmark. Det var förra året.

– En premiärtur på 151 mil från Väse där vi bor, och det gick hur bra som helst, säger Erling.

Andreas Edstam från Skoghall ställde ut en röd Chevrolet G20 van från 1987.
Andreas Edstam från Skoghall ställde ut en röd Chevrolet G20 van från 1987. Foto: Joakim Strand

Enda fadäsen var att de fick bensinstopp på vägen ner.

– Bränslemätaren visar fel, men när vi lärt oss det var det inga problem.

Bilen köpte han av en granne som hade den som ett renoveringsobjekt.

– Men det blev aldrig något gjort för honom, så då köpte jag den. Jag tycker om den och jag har en del Opel-bilar sedan tidigare.

Det är inte alla bilägare som har Arnold Schwarzenegger lackerad på sidan.
Det är inte alla bilägare som har Arnold Schwarzenegger lackerad på sidan. Foto: Joakim Strand

Vid en röd Chevrolet G20 van från 1987 står ägaren Andreas Edstam från Skoghall.

– Det känns som att köra en buss, mer komfort än så här blir det inte med en van. Den är också unik med bland annat måsvingedörrar, säger han.

Bilen konstruerades av styvfar Ingvar ”IC” Carlsson i början på 1990-talet. Motivlackeraren Terje Aspmo har satt sin signatur på sidorna. Motivet är hämtat från ”Conan Barbaren” med Arnold Schwarzenegger.

– Det gjorde Terje på Värmlandsmässan 1992, berättar Andreas Edstam.

Bilen såldes utanför släkten 2008, men bara för några månader sedan fick Andreas tips om att den var till salu i Skåne och slog till.

Efter 20 år i en öken i Arizona hamnade denna Buick från 1939 i Mikael Backs försorg.
Efter 20 år i en öken i Arizona hamnade denna Buick från 1939 i Mikael Backs försorg. Foto: Joakim Strand

Trots sin ålder har klenoden inte rullat så frekvent på vägarna.

– Bara 7 000 mil sedan 1991, det är inte mycket.

Granne med Andreas Edstam har Mikael Back från Västerljung parkerat sin Buick från 1939.

Kan det vara äldsta bilen på utställningen?

– Nej, men bland de äldsta. Jag har sett nån från 20-talet här, svarar Mikael Back.

Hans Buick är inte lika skinande blank som de flesta andra bilar på travbanan. Men den har sin charm.

– Jag gillar gammalt. Den är driftsäker och mycket uppskattad.

Mikael Back köpte den 2014, då hade han bara sett rariteten på bild.

– Innan den importerades till Sverige hade den stått i en öken i Arizona i 20 år.

Christoffer Karlsson, pressansvarig, Marie Svensson, travbanechef, Mathias Andersson, krögare Race Course, och Gitte Sengelöv, ordförande Sola Cruising Car Club, konstaterar att travovalens insida är fylld med fordon av alla de slag.
Christoffer Karlsson, pressansvarig, Marie Svensson, travbanechef, Mathias Andersson, krögare Race Course, och Gitte Sengelöv, ordförande Sola Cruising Car Club, konstaterar att travovalens insida är fylld med fordon av alla de slag. Foto: Joakim Strand

Christoffer Karlsson, pressansvarig för arrangerande Sola Cruising Car Club, summerar en dag på travbanan med mycket folk och bra väder.

– Vi har inte hunnit räkna samman allt än, så någon publiksiffra har jag inte. Däremot hade vi mellan 500 och 800 fordon på plats. Det är vi nöjda med. Det blir alltid lite annorlunda när vi byter plats och datum, säger Christer Karlsson.

Tidigare har fordonsutställningen legat i juni med Norra fältet som nav. Som traditionen bjuder avslutades dagen med en cruising i Karlstad.

Sola springmeet lockade både små och stora fordon. Här är det en Fiat Topolino årsmodell 1950
Sola springmeet lockade både små och stora fordon. Här är det en Fiat Topolino årsmodell 1950 Foto: Joakim Strand
Det var inte bara fyrhjuliga fordon som samlades på travbanan. Det fanns även ett antal motorcyklar.
Det var inte bara fyrhjuliga fordon som samlades på travbanan. Det fanns även ett antal motorcyklar. Foto: Joakim Strand
Foto: Joakim Strand
Foto: Joakim Strand
Foto: Joakim Strand

Artikeltaggar

Arnold SchwarzeneggerChevroletFordonOpelSola SpringmeetTrafikUtställningar

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.