Intressanta lottningen i cupen – värmländska profilen kan göra comeback

Publicerad:
Hannele Diaz och hennes Hellton har hamnat i en intressant grupp i Svenska cupen. Foto: Lisa Olaison

Skövde, Aranäs och AIK.

Det blir motståndet i Svenska cupens gruppspel för IF Hellton som kan vara på väg mot en drömförstärkning till kommande säsong.

– Vi är ute efter revansch, säger tränaren Torkel Björnstad.

Efter ett imponerande kvalspel där Hellton slog ut allsvenska Alingsås i tredje och sista kvalrundan.

Därmed får man spela fler tävlingsmatcher i stället för träningsmatcher under försäsongen.

– Mycket bra, konstaterar Torkel Björnstad.

När gruppspelet lottades hamnade värmländskorna med SHE-lagen Skövde HK och Aranäs samt AIK som åkte ur allsvenskan och får spela division 1-handboll denna säsong.

Gruppspelet inleds i mitten av augusti och avslutas i september där två lag går vidare från varje grupp till åttondelsfinal.

– En ganska spännande grupp. Såklart går Skövde in som stora favoriter, det blir en tuff nöt att knäcka men vi går in med inställningen att göra tre väldigt bra matcher och sedan får vi se hur långt det räcker.

– Aranäs är ju ett lag vi mött innan i cupen och då spelade vi faktiskt ganska bra. När det kommer till AIK har jag ganska dålig koll, säger Björnstad med ett litet leende.

Karlsson tillbaka?

Och det där smilet, det kanske har att göra med att Solnalaget haft en Helltonbekanting i laget i form av Stephanie Karlsson.

Niometersspelaren har nyligen flyttat hem till Värmland igen och spelade faktiskt med Hellton i kvalmatchen mot Alingsås då Karlstadslaget hade spelarbrist på grund av sjukdom.

– Vad jag vet har hon inte bestämt sig ännu för hur det blir denna säsong, vart hon ska spela.

Stephanie Karlsson är en potentiell värvning för Hellton till kommande säsong.
Stephanie Karlsson är en potentiell värvning för Hellton till kommande säsong. Foto: Lisa Olaison

Men ni hade inte tackat nej till att få in henne permanent?

– Verkligen inte. Hon har rutin från högre serier så det vore väldigt dumt att tacka nej till en sådan bra spelare.

Med eventuellt Stephanie Karlsson blir ett redan starkt division 2-lag betydligt mer slagkraftigt.

Hellton tog sig till division 1-kval i fjol men tog sig inte hela vägen upp, detta efter att ha inlett kvalspelet knackigt trots att man gick obesegrat genom grundserien.

– Vi är väldigt revanschsugna. Vi saknade kanske den här bredden som många andra lag hade förra säsongen, men det är inget snack om att vi ska vara med och kriga om en ny kvalplats.

– Det känns som vi fått behålla stommen, åtminstone är det i nuläget inga som indikerat att de tänker försvinna.

Gruppspelet, damer

Grupp 1: Kroppskultur, IK Sävehof, Kärra HF, Stenungsunds HK.

Grupp 2: Eslövs IK, Höör H65, Kristianstad HK, Ystads IF.

Grupp 3: BK Heid, Eskilstuna Guif, IFK Örebro, Önnereds HK.

Grupp 4: Borlänge HK, Huddinge HK, Tyresö, VästeråsIrsta.

Grupp 5: Boden, HK Tyresö Strand, Skuru IK, Skånela IF.

Grupp 6: AIK, HK Aranäs, IF Hellton, Skövde HF.

Grupp 7: Hammarby IF, Hallby HK, Skara HF, Torslanda HK.

Grupp 8: IK Baltichov, Kungälvs HK, Lugi, OV Helsingborg.

Artikeltaggar

HandbollIF Hellton

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare