Hoppa till huvudinnehållet

Hus på 144 kvadratmeter sålt i Grums – priset: 2 400 000 kronor

Publicerad:

Nu är det klart vem som köpt huset på adressen Blåsippsvägen 11 i Grums av Lillemor Margitta Liliendahl och Ulf Nils Erik Liliendahl.

Nya ägare är Lars Kristoffer Andersson, 38, och Gunilla Maria Therese Andersson Sundquist, 32. Priset blev 2 400 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i maj 2023. Det 144 kvadratmeter stora huset är byggt 1980.

För bara två månader sedan såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Hjortronstigen 16. Där såldes ett 114 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 1 550 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts 18 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Ramgatan 12, som gick för 3 000 000 kronor.

Artikeltaggar

Bostad och byggenFastighetsaffärerGrumsGrums kommunVärmlands län

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.