Hoppa till huvudinnehållet

Nya ägare till 80-talshus i Deje – 930 000 kronor blev priset

Publicerad:

Camilla Loise Tjärngård, 30, och Olof Jonas Larsson, 36, har tagit över fastigheten på adressen Vedhuggarevägen 7 i Deje från Bo Göran Alexandersson och Birgit Alexanderssons dödsbo.

Ägarbytet blev klart i april 2023 och köpesumman blev 930 000 kronor. Huset är 176 kvadratmeter stort och byggdes 1980.

För mindre än en månad sedan såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Orretorpsvägen 9. Priset blev där 1 260 000 kronor, för det 105 kvadratmeter stora huset.

De senaste tolv månaderna har det sålts nio hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Orretorpsvägen 9, som gick för 1 260 000 kronor.

Artikeltaggar

Bostad och byggenDejeFastighetsaffärerForshaga kommunVärmlands län

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.