Tidigare i veckan kom en ambulanshelikopter och hämtade ett barn på en förskola i Sunne kommun. Sedan dess har det gått rykten om att det hade skett en olycka och att förskolan har brustit i sin tillsyn.
Nu vill förskolerektorn dementera uppgifterna.
– Min personal har varit hjältar, och det här handlar inte om någon olycka.
På en förskola i Sunne kommun fick man tidigare den här veckan vara med om ett allvarligt sjukdomsfall. Ett av barnen på förskolan fick hämtas med ambulanshelikopter för vård.
– Min personal agerade så professionellt, men de är förstås väldigt tagna av det här, säger förskolans rektor.
Rektorn vill också dementera ryktesspridningen som har uppstått efter händelsen och menar att den inte är rättvis gentemot personalen.
– Det är inte en olycka det här handlar om. Personalen har inte brustit i tillsynen – de har varit hjältar.
Hur mår de nu?
– De mår förstås inte bra och är i olika faser i krisen. De har fått krishanteringsstöd.
Har de utbildning för sådana här fall?
– Personalen har utbildning i HLR och har precis genomgått en kurs där all personal deltagit. Vi har följt de rutiner och krishanteringsplaner som finns upprättade på ett bra sätt.
När det kommer till de andra barnen på förskolan säger rektorn att personalen har som strategi att svara på alla barnens frågor, utifrån det som har hänt.
Rektorn berättar att barnet är vaket men att det fortfarande vårdas.
Med hänsyn till barnet och barnets familj lämnas inga ytterligare uppgifter om händelsen eller tillståndet i VF.