Hoppa till huvudinnehållet

967 förslag från elever på en mer miljö- och klimatsmart kommun

Publicerad:
Eleverna på Karlstads kommunala förskolor och grundskolor har tagit fram 967 förslag på hur kommunen kan bli mer miljö- och klimatsmart. Foto: ILLUSTRATION: KARLSTADS KOMMUN

Hur ska Karlstad bli en mer miljö- och klimatsmart kommun?

Det finns det hela 967 förslag på framtaget av elever på de kommunala förskolorna och grundskolorna.

– Jag ser fram emot att träffa eleverna och ta del av deras tankar och förslag, säger Lina Larhult (S) i ett pressmeddelande.

Hon är ordförande i barn- och ungdomsnämnden och ska på torsdag delta i en elevdemokratikworkshop i Karolinen. Där kommer ett 40-tal elever från årskurs fyra till nio med hjälp av kommunens miljöexperter vässa och finslipa de inkomna förslagen.

Förhoppningen är att dagen ska utmynna i 50 skarpa förslag som ska lämnas över till de politiska nämnderna och de kommunala bolagen.

Artikeltaggar

FörskolorKarlstadKlimatLina LarhultMiljöNämnderSkola och utbildning

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.