En man i 50-årsåldern blev misshandlad i Skoghall på natten till tisdagen.
Det är mannen själv som larmar polisen om händelsen.
– Han gick för att hjälpa en tjej i en busskur som satt med tre män, han uppfattade att situationen inte var så bra, säger Ola Olsson, vakthavande befäl vid polisen i region Bergslagen.
När mannen pratade med kvinnan ska han ha fått ett slag i bakhuvudet.
– Det tar en stund och sedan har han väldigt ont, säger Olsson.
Mannen fördes till sjukhus med ambulans.
Polisen larmades om händelsen strax före klockan 01 och har inte kunnat gripa någon misstänkt under natten till tisdagen.
– Mannen hade ganska ont så vi kommer att behöva ta ett nytt förhör med honom under dagen och sen titta utredningsmässigt vad vi kan göra. Det kanske finns kameror på området, eller att mannen har uppgifter som gör att vi kan söka upp gärningsmannen.
Polisen rubricerar händelsen som misshandel.
– Den rubriceringen ska inte ha förändrats, men det kan den göra längre fram. Jag har inte bilden över hur allvarliga skador mannen fick, säger Ola Olsson.