Idun Hermansson ogillar starkt planerna på avveckla badhuset och inte bygga nytt.
– Det är helgalet, säger hon medan hon väntar på kommunalrådet Malin Hagström (S) utanför kommunhuset.
En protestlista med 1 268 namnunderskrifter lämnades över under torsdagen.
Det var när Idun Hermansson på vf.se läste om överenskommelsen mellan Grums och Karlstad som hon kände att det som Grumsbo var hög tid att engagera sig.
– När ingen annan gjorde något, då gör jag det. I en demokrati är det viktigt att göra sig hörd, förklarar hon.
Hon tog initiativ till en digital namninsamling med rubriken ”Vi vill ha kvar vårt badhus i Grums”. På drygt en vecka har 1 268 personer skrivit på. Tillsammans med Monika, även hon en engagerad Grumsbo, träffade Idun Hermansson på torsdagen kommunalrådet Malin Hagström (S) och Tomas Nilsson (S), förste vice ordförande i kommunstyrelsen.
– Här i Grums har vi inte så mycket, då gäller det att spara på det som finns och inte montera ned, säger hon.
Som VF har skrivit om tänker Grums i framtiden hyra in sig i Vålbergs kommande badhus och i stället lägga investeringspengar på en ny mellan- och högstadieskola och en idrottshall/ett allaktivitetshus.
– Det finns inget politiskt beslut att lägga ner badhuset. Det är ett inriktningsbeslut vi har tagit med Karlstad, förtydligar Malin Hagström.
Politiken har heller inte lovat att bygga ett nytt badhus i Grums. 2021 konstaterade Göteborgsföretaget We Group att det skulle kosta 80 miljoner att förlänga livslängden på det nuvarande badhuset med 15 år. Ett nybygge skulle landa på 144 miljoner.
Det är summor som, enligt Malin Hagström, i dag behöver uppdateras till 100 respektive 190-200 miljoner kronor.
– Driftskostnaden för ett nytt badhus skulle öka med elva miljoner. Det är mycket pengar, säger hon.
Idun Hermansson och Monika säger att de inte förväntar sig ett nybygge.
– Vi är nöjda med det som finns idag, bara det fungerar, säger Idun Hermansson.
Tomas Nilsson är tydlig med att dagens badhus lever på lånad tid.
– Byggnaden är i princip utdömd. Det finns en hel värld under bassängen i och med den fukt och aggressiva miljön som uppstår i ett badhus, säger han innan Malin Hagström visar bilder tagna från badhuset.
Att renovera badhus är sällan en bra idé
– Det går inte att bygga in fukt, säger han.
Idun Hermansson och Monika hoppas att även i fortsättningen få låta sina stämmor bli hörda. För badhuset är en fråga som berör Grumsborna.
– 1 268 underskrifter, det är över förväntan. En man berättade att han besöker badhuset fyra gånger i veckan, men till Vålberg tänker han inte åka, säger Idun Hermansson.
Slopar badhusplaner – bygger skola och idrottshall istället