Hoppa till huvudinnehållet

KD vill utöka kollektivtrafiken till Norge – ska underlätta för pendlare

Publicerad:
Kristdemokraterna vill underlätta för arbetspendlare att åka kollektivt till Norge.
Kristdemokraterna vill underlätta för arbetspendlare att åka kollektivt till Norge. Foto: Lisa Olaison

Kristdemokraterna slår ett extra slag för de värmlänningar som jobbar i Norge.

I en ny motion vill de se över möjligheten att utöka kollektivtrafiken till grannlandet.

Många värmlänningar arbetspendlar till Norge. Under pandemin tog det dock stopp och många kämpade.

Läs mer:

Nu har gränsen varit öppen sedan länge och arbetspendlingen är igång.

Kristdemokraterna vill att gränsen ska kännas öppen och att de som bor nära gränsen ska kunna arbetspendla på ett klimatsmart vis.

– Att utöka kollektivtrafiken och samarbetet med Norge gynnar även annat resande. Det ger större tillgång att nyttja tågtrafik från Mysen in till Oslo och i förlängningen flygplatsen vid Gardemoen, säger Sara Kihlström (KD), i ett pressmeddelande.

Sara Kihlström (KD).
Sara Kihlström (KD). Foto: Göran Persson

Därför så lägger Kristdemokraterna en motion på nästa regionfullmäktige om att undersöka vilka möjligheter som finns i att bygga ut kollektivtrafiken till och från Norge. De vill också se över hur samordningsmöjligheter men kommersiell trafik kan skapas.

Kristdemokraterna vill även prova en försöksverksamhet med en förläggning av Värmlandstrafik linje 700 in till Mysen.

Artikeltaggar

FlygplatserKollektivtrafikKristdemokraternaMotionerNorgePolitikRegion VärmlandSara KihlströmTågtrafikTrafikstörningarVärmlandstrafik

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.