Nia och bäste svensk.
Det blev Karlstadskillen Adam Hofstedts facit i junior-VM:s storslalom.
– Ett helt okej resultat, säger 20-åringen som nu går för pallen på onsdag.
Adam Hofstedt fick sitt stora genombrott under ungdoms-OS 2020 där det blev totalt tre medaljer; två guld (slalom och Super-G) och ett brons (kombination).
Men uppladdningen inför årets JVM i St Anton har inte varit den bästa.
En fotskada höll honom nämligen borta från skidåkningen från oktober till december.
– Så jag har inte haft så mycket träning på sistone och var lite osäker på var farten fanns. Men jag tyckte att det funkade ganska bra. Det blev någon miss här och där som blev kostsam bara, säger Adam Hofstedt.
Resultatet blev en niondeplats, 1,55 sekunder bakom franske vinnaren Alban Elezi Cannaferina.
– Ett helt okej resultat med tanke på mitt startnummer (29). Målet var väl att bli topp tio i alla fall så jag känner mig ganska nöjd, säger Hofstedt.
På onsdag, när det vankas slalom, är förhoppningarna däremot högre.
– Där siktar jag på att hamna på pallen. Det har gått bättre på slalom senaste åren så det ser jag fram emot riktigt mycket.
Tvåa i söndagens storslalom blev Eduard Hallberg (+0,32), Finland, följt av Oscar Andreas Sandvik (+0,43), Norge.
Övriga svenskar: Fabian Ax Swartz (14), Lucas Kongsholm (22), Philip Lundquist (29), Adam Palmer (33).