Hoppa till huvudinnehållet

Poängbäst i laget – nu förlänger forwardssuccén med Karlskoga

Publicerad:
Reporter Jonas Griberg
Jonas Griberg
jonas.griberg@vf.se
Albin Eriksson fortsätter karriären i Karlskoga.
Albin Eriksson fortsätter karriären i Karlskoga. Foto: FREDRIK KARLSSON

Albin Eriksson har varit ett av säsongens stora utropstecken i BIK Karlskoga.

Och glädjande nog för värmlänningarnas del har 22-åringen valt att förlänga kontraktet.

– Det har känts bra från allra första början, säger Eriksson.

Gör succé i Karlskoga – hemlighetsfull om tunga tiden i FBK: ”Glad att de vann”

Efter att ha anslutit från Ässet i den finska högstaligan inför säsongen har Albin Eriksson blommat ut ordentligt i Hockeyallsvenskan.

Bollnäsprodukten leder BIK:s interna poängliga med sina 26 (14+12) poäng på 33 matcher och nog fanns det en viss oro från fansen håll att man skulle tappa sin målspruta till en högre liga efter säsongen.

Men så ser det inte ut att bli.

För under torsdagen meddelade Karlskoga att man kommit överens med Eriksson om att förlänga kontraktet.

Det nya avtalet sträcker sig över nästa säsong, med options för ytterligare ett år.

– Det har känts bra här från allra första början och jag trivs väldigt bra. Det har helt klart gått som jag hoppats så här långt och jag fortsätter att utvecklas varje dag och tar steg hela tiden, precis som jag önskat. Jag är glad över att få stanna kvar i BIK, säger Albin Eriksson till klubbens hemsida.

Sportchefen Torsten Yngveson är förstås nöjd med underskriften.

– Albin har haft en bra utveckling hos oss och leder den interna mål- och poängligan. Med hans kontrakt är en viktig pusselbit på plats och vi ser fram emot att få fortsätta den här resan tillsammans.

Karlskoga spelar sin nästa match på fredagen då man gästas av Djurgården.

Enligt klubbens sajt är det hårt tryck på biljettsidan.

Artikeltaggar

Albin ErikssonBIK KarlskogaIshockey

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.