2022 i bilder: Här är Tommy Anderssons bästa foton

VF-fotografens summering av året som gått • Tappad buckla • Konserter • Krim

2022 har passerat men som alltid finns fotografernas bilder kvar i minnet – här har Tommy Andersson valt ut några av hans bästa foton från året som har gått.


Färjestad firades stort efter att de tagit sitt 10:e SM guld. Men när Marcus ”Lillis” Nilsson fick chansen att höja bucklan så glider Le Mat trophy ur hans händer framför ett enormt hav av fans som hyllar laget.
Färjestad firades stort efter att de tagit sitt 10:e SM guld. Men när Marcus ”Lillis” Nilsson fick chansen att höja bucklan så glider Le Mat trophy ur hans händer framför ett enormt hav av fans som hyllar laget. Foto: Tommy Andersson

En regnig fredag i  juli anlände politikern Rasmus Paludan (Stram Kurs Sverige) till Kronoparken för att hålla en allmän sammankomst. Uppbådet av polis och media var stort – men åhörarna få.
En regnig fredag i juli anlände politikern Rasmus Paludan (Stram Kurs Sverige) till Kronoparken för att hålla en allmän sammankomst. Uppbådet av polis och media var stort – men åhörarna få. Foto: Tommy Andersson

Mitt bland nyfikna Karlstadsbor coh båtar lagade kocken och tv-profilen Tareq Taylor crêpes i Inre hamn. Han besökte Karlstad för att spela in ett avsnitt till sjätte säsongen av tv-programmet Tareq Taylor's Nordic Cookery.
Mitt bland nyfikna Karlstadsbor coh båtar lagade kocken och tv-profilen Tareq Taylor crêpes i Inre hamn. Han besökte Karlstad för att spela in ett avsnitt till sjätte säsongen av tv-programmet Tareq Taylor's Nordic Cookery. Foto: Tommy Andersson

Stort pompa och ståt när Drottning Sonja av Norge ställde ut hos Lars Lerin. Här välkomnas hon av både Lars och Junior på Sandgrund.
Stort pompa och ståt när Drottning Sonja av Norge ställde ut hos Lars Lerin. Här välkomnas hon av både Lars och Junior på Sandgrund. Foto: Tommy Andersson

Polisen spärrade av Hells Angels gård i Karlstad. Anledningen var att man funnit ett misstänkt föremål. Nationella bombskyddet tillkallades.
Polisen spärrade av Hells Angels gård i Karlstad. Anledningen var att man funnit ett misstänkt föremål. Nationella bombskyddet tillkallades. Foto: Tommy Andersson

Med ett brutet näsben och en lös käke kom hon in till akuten på CSK i Karlstad med ambulans. Bara några timmar senare satt hon, utan riktiga kläder, i en taxi på väg därifrån. VF träffade henne en vecka efter händelsen där hon fick berätta om den hemska natten.
Med ett brutet näsben och en lös käke kom hon in till akuten på CSK i Karlstad med ambulans. Bara några timmar senare satt hon, utan riktiga kläder, i en taxi på väg därifrån. VF träffade henne en vecka efter händelsen där hon fick berätta om den hemska natten. Foto: Tommy Andersson

VF åkte upp till Nordvärmland för att följa med på en guidad bäversafari tur på Klarälven med en familj från Paris.
VF åkte upp till Nordvärmland för att följa med på en guidad bäversafari tur på Klarälven med en familj från Paris. Foto: Tommy Andersson

Kim Wilde, en av 80-talets största popartister, besökte Karlstad och Nöjesfabriken med hennes ”Greates Hit Tour” . Där spelade hits som "Kids in America"  låten som gav henne sitt stora internationellt genombrott.
Kim Wilde, en av 80-talets största popartister, besökte Karlstad och Nöjesfabriken med hennes ”Greates Hit Tour” . Där spelade hits som "Kids in America" låten som gav henne sitt stora internationellt genombrott. Foto: Tommy Andersson

Väse som hade SM-deltävling i Traktorpulling. Och med en helt ny serie, Agrol Traktor Dragracing Cup.
Väse som hade SM-deltävling i Traktorpulling. Och med en helt ny serie, Agrol Traktor Dragracing Cup. Foto: Tommy Andersson

Martin Hederos, har arbetat som musiker på heltid sedan 1996 och var bland annat med om att grunda The Soundtrack of Our Lives. Här är han hemma i födelsestaden och förbereder sig för en konsert på Scala Teatern.
Martin Hederos, har arbetat som musiker på heltid sedan 1996 och var bland annat med om att grunda The Soundtrack of Our Lives. Här är han hemma i födelsestaden och förbereder sig för en konsert på Scala Teatern. Foto: Tommy Andersson

Inspirationsföreläsning med H.K.H Prins Daniel, som besökte KAU
Inspirationsföreläsning med H.K.H Prins Daniel, som besökte KAU Foto: Tommy Andersson
Cornelia Jacobs som vann Svenska uttagningen av eurovision 2022. Där kom på en hedrande 4: plats med låten ”Hold Me Closer”. Här besöker hon Karlstad och Putte i Parken.
Cornelia Jacobs som vann Svenska uttagningen av eurovision 2022. Där kom på en hedrande 4: plats med låten ”Hold Me Closer”. Här besöker hon Karlstad och Putte i Parken. Foto: Tommy Andersson

En ny svensk slalomåkare som ger eko i alpinvärlden är Värmländska Hanna Aronsson Elfman som tävlar för Kils SLK. Hon slog igenom stort under 2022 med plats i OS laget där hon deltog i Storslalom och Teamparallell. I världscupen slog hon till med ett sensationellt monstruöst andraåk och blev fyra i italienska Sestriere samt att hon har 3 top 10 placeringar i skrivande stund.
En ny svensk slalomåkare som ger eko i alpinvärlden är Värmländska Hanna Aronsson Elfman som tävlar för Kils SLK. Hon slog igenom stort under 2022 med plats i OS laget där hon deltog i Storslalom och Teamparallell. I världscupen slog hon till med ett sensationellt monstruöst andraåk och blev fyra i italienska Sestriere samt att hon har 3 top 10 placeringar i skrivande stund. Foto: Tommy Andersson

Inför Färjestads BK´s 90 års jubileum rankade VF de bästa spelarna i klubbens historia, en av dessa stora stjärnor är Ulf Sterner som hamnade på 9:e plats.
Inför Färjestads BK´s 90 års jubileum rankade VF de bästa spelarna i klubbens historia, en av dessa stora stjärnor är Ulf Sterner som hamnade på 9:e plats. Foto: Tommy Andersson
Publicerad:

Artikeltaggar

BåtarCentralsjukhuset i KarlstadDrottning Sonja av NorgeFärjestad BK HerrHanna Aronsson ElfmanHells AngelsJubileumKarlstadKim WildeKronoparkenMusikNöjesfabrikenParkerSamhälleSandgrundSandgrundTareq TaylorTommy Andersson

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.