Hoppa till huvudinnehållet

Ryktades till Degerfors – nu klar för spel i USA: ”En naturlig ledare”

Publicerad:
Reporter Johan Ekberg
Johan Ekberg
johan.ekberg@vf.se
John Stenberg har de två senaste säsongerna tillhört Öster.
John Stenberg har de två senaste säsongerna tillhört Öster. Foto: KRISTER ANDERSSON

Han ryktades en kort stund till Degerfors, och har ett förflutet i både Carlstad United och KBK.

Nu fortsätter karriären i Nordamerika för Åmålssonen John Stenberg efter att kontraktet med Öster löpt ut.

På torsdagen presenterades backen, som var en av de bästa på positionen i superettan den gångna säsongen, av Phoenix Rising – de senaste åren ett notoriskt topplag i USL Championship.

– Vid slutet av säsongen presenterade min agent ett antal erbjudanden för mig, varav Phoenix var ett av dem. Det kändes väldigt spännande direkt. Jag pratade med Juan (Guerra, tränaren) och det var direkt tydligt för mig att det här var något som jag ville göra, säger Stenberg själv till klubbens sajt.

Ett val som Juan Guerra är väldigt nöjd med.

– Stenberg är en naturlig ledare. Han passar vårt sätt att spela väldigt bra. Han är en krigare som är brinner för att vara framgångsrik. Snabb, smidig och stark både fysiskt och mentalt, säger han bland annat till klubbens sajt.

”Är väldigt glad”

John Stenberg är inte den enda fotbollsprofilen med ett förflutet i Karlstad som byter klubb.

Klar för spel i superettan med Gefle IF, är nämligen förre Unitedmålvakten Tobias Johansson.

Efter att ha lämnat Värmland har han de tre senaste säsongerna spelat fotboll i Gästrikland, först två år i Sandvikens IF och nu senast i Sandvikens AIK i tvåan innan det nu väntar spel i Gefle.

– Jag är väldigt glad över att få möjligheten att tillhöra klubben två år framöver. Viljan från min sida har funnits ett tag och nu dök möjligheten upp. Sen är det något spännande på gång som är inspirerande att vara med och bidra, säger han enligt klubbens sociala medier.

Artikeltaggar

Carlstad UnitedDegerforsFotbollGefle IFJohn StenbergKarlstadKarriärSandvikens AIKSandvikens IFUSL Championship

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.