Hoppa till huvudinnehållet

Färjestadstravets positiva besked för 2023: ”Vi har gjort oss förtjänta av det”

Publicerad:

Nu är nästa års travdagar i Sverige klara.

Det är endast tre banor som får fler tävlingsdagar år 2023 än 2022 och en är Färjestad.

– Det här har vi gjort oss förtjänta av och det är klart att det är bra, säger sportchefen Ken Karlsson.

Det stod tidigt klart att det kommer att bli färre tävlingstillfällen för travsporten nästa år och nu är det klart att 876 tävlingstillfällen 2022 kommer att bli 831 år 2023.

Solvalla går mot att vara en renodlad elitarena och tappar 26 tävlingsdagar, i huvudsak lunchtävlingar på fredagar, och de övriga 19 dagarna som försvinner sprids ut på övriga banor.

Men det finns också ett fåtal banor som ökar sin tävlingsvolym: Färjestad, Eskilstuna och Gävle.

För Färjestads del handlar om det om två dagar till, att man tävlar 36 gånger istället för 34.

– Det här har vi egentligen ackumulerat under två år men Svensk Travsport har inte gjort ändringar i 2021 eller 2022 års schema på grund av pandemin, säger Färjestadstravets sportchef Ken Karlsson.

På exakta datumet

De parametrar som man mäter när det gäller travdagar är antalet hästar, antalet licenser och hur välfyllda startlistor travbanorna har.

– Det här har vi gjort oss förtjänta av och det är klart att det är bra. Det här är den nivå som jag tycker att vi ska ligga på. Jag har precis fått statistik och vi håller oss väl när det gäller antalet hästar i träning om man jämför med övriga landet, säger Karlsson.

Noterbart är att det har gjorts lite ändringar i travschemat. Kriteriehelgen på Solvalla ligger i mitten av oktober nästa år och det innebär att Färjestad kör sitt Unionstrav den 23 september.

– Det är faktiskt exakt det datumet som fredsavtalet med Norge skrevs under 1905. Ändringen glädjer också Årjängstravet som får vara ifred med sitt marknadstrav, det har krockat flera gånger med Unionstravet de senaste åren men nu ligger det lördagen innan.

Årjängstravet tappar en tävlingsdag till 16 och Åmålstravet tappar en dag till tio.

Arvikatravet behåller sina fyra tävlingsdagar men nästa år kommer deras V64-kväll att ligga på en måndag istället för en fredag.

– Vi har medvetet valt bort en fredag. Man har börjat med V64xpress med tre lopp var på två banor under fredagarna. Arvika kan inte erbjuda loppen från den andra banan i tv-apparater och därför tänkte vi att vi kunde ta vilken dag som helst bara det inte var en fredag, informerar Karlsson.

Tävlingsdagar Färjestad

Januari: 7 (V75), 12, 22, 30.

Februari: 13, 23.

Mars: 6, 13, 27.

April: 7 (V75), 17, 24.

Maj: 8, 15, 22.

Juni: 12, 19.

Juli: 24, 31.

Augusti: 7, 14, 25.

September: 8, 11, 23 (V75).

Oktober: 2, 9, 16, 23, 28.

November: 13, 19, 27.

December: 4, 11, 21.

Tävlingsdagar Årjäng

Februari: 4.

April: 14, 23.

Maj: 12, 30.

Juni: 23, 30.

Juli: 6, 14, 15 (V75).

Augusti: 18, 27.

September: 5, 16.

Oktober: 8.

November: 6.

Tävlingsdagar i Åmål

April: 16.

Maj: 1, 23.

Juni: 7 (V86), 17.

Juli: 5, 27.

Augusti: 13.

September: 28.

Oktober: 20.

Tävlingsdagar Arvika

Juni: 25.

Juli: 3 (V64), 12, 20.

Artikeltaggar

ÅmålstravetÅrjängstravetArvika travbanaFärjestadstravetKen KarlssonTrav

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.