En trafikolycka inträffade i höjd med flygfältet i Ekshärad på lördagskvällen, där bland annat ambulanshelikopter larmades ut. Olyckan var allvarlig och en man i 20-årsåldern avled.
– Det handlar om en singelolycka och vi har en person som är allvarligt skadad, sade Håkan Finnkvist vid räddningstjänsten i Hagfors inledningsvis.
Larmet om olyckan kom klockan 20.45. Förutom räddningstjänst var även ambulanspersonal vid olycksplatsen. Dessutom larmades en ambulanshelikopter ut.
Enligt Trafikverket var väg 931 helt avstängd under räddningsarbetet fram till strax innan klockan 23.
– En man i 20-årsåldern är avliden efter trafikolyckan. Det är oklart vad som har orsakat det hela, säger Jens auf der Heide, vakthavande befäl vid polisen i region Bergslagen.
Anhöriga har underrättats om dödsfallet.