Hoppa till huvudinnehållet

Nya ägare till hus i Edsvalla – 2 100 000 kronor blev priset

Publicerad:

2 100 000 kronor fick Sölvi Iren och Olof Thomas Österlie, 64 och 66 år, från Skattkärr ge för huset på Blåsippsvägen 5 i Edsvalla.

Huset byggdes 1953 och har en boyta på 74 kvadratmeter. Köpet från säljaren Irina Eriksson blev klart i juli 2022.

Precis i närheten såldes i september förra året ett annat hus, på Långgatan 14A. Priset blev där 2 400 000 kronor, för det 149 kvadratmeter stora huset.

De senaste tolv månaderna har det sålts tio hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Tjärdalsvägen 3, som gick för 2 500 000 kronor.

Artikeltaggar

Bostad och byggenEdsvallaFastighetsaffärerKarlstads kommunVärmlands län

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.