Hertzöga vann mötet med Vänersborg FK hemma med 3-1 (1-1) på torsdagen i division 1 norra Götaland dam i fotboll.
– Vi gör egentligen ingen bra match men vinsten i sig tycker jag dock är rättvis. Vi har spelet i stora delar av matchen men Vänersborg hotar farligt med sina omställningar och gör det svårt för oss. Det är inte snyggt idag men det är tre viktiga poäng! Nu har vi några träningar kvar innan tjejerna får en välförtjänt vila. Det har gjort en fantastisk bra vårsäsong och vi har nu skaffat oss ett fint läge inför hösten, kommenterade Hertzögas tränare Mikael Rundh.
Segern var Hertzögas fjärde på de senaste fem matcherna, och fjärde hemmasegern i rad.
Hedvig Pettersson gjorde två mål och Rebecca Johnsson ett mål för Hertzöga, enda målskytt för Vänersborg FK blev Gabriella Gucci.
Hertzöga har fyra segrar och en oavgjord på de senaste fem matcherna, medan Vänersborg FK har en oavgjord och fyra förluster.
Hertzögas nya tabellposition är tredje plats, medan Vänersborg FK är på tolfte och sista plats.
Söndag 7 augusti 16.00 spelar Hertzöga borta mot Råda.