Hoppa till huvudinnehållet

Man sparkade och gjorde nacksving på hund

Publicerad:
Polisen har fått in en anmälan gällande djurplågeri mot två hundar i Sunne.
Polisen har fått in en anmälan gällande djurplågeri mot två hundar i Sunne. Foto: Mikael Fritzon/TT

En polisanmälan gällande djurplågeri har kommit in till polisen. En man misstänks ha gått till attack mot två hundar i Sunne kommun.

Enligt vittnen till händelsen ska de ha hört hur någon skrek åt ett par hundar som stod och skällde på en adress. Vidare såg de hur en man i 45-årsåldern gick fram mot djuren och sparkade mot en av hundarna.

– Han tog sedan ett nacksving och slängde ned hunden i backen, läser stationsbefälet Åsa Eriksson ur anmälan.

Anmälaren skriver att mannen försvann in i huset efteråt och att det inte är första gången det händer.

Artikeltaggar

Åsa ErikssonBrott & blåljusDjur och naturDjurplågeriPolisanmälanSunne

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.