Hoppa till huvudinnehållet

Grums klart för kval efter seger mot Munkfors

Publicerad:
Grums vann mot Munkfors
Grums vann mot Munkfors

Efter seger, 6-2 (1-1, 3-0, 2-1), på hemmaplan mot Munkfors står det klart att Grums efter en bra säsong i HockeyTvåan västra B herr är klart för kval till Hockeyettan.

Munkfors tränare Olof Nilsson:

– De var lite hetare än oss idag och tog vara på sina målchanser. Det är skillnaden idag.

Första perioden var jämn. Grums inledde bäst och tog ledningen genom Anton Rhöse efter 9.41, men Munkfors kvitterade genom Robin Johannesson efter 14.49. Grums spelade bra i andra perioden och gick från 1-1 till 4-1 genom mål av Sebastian Lövgren, Patrick Porkka och Robert Thellberg. Grums gjorde två mål i tredje perioden och gick från 4-1 till 6-1 efter mål av Robert Thellberg och Axel Lundqvist, och punkterade matchen.

Niclas Edman reducerade förvisso, men närmare än 6-2 kom inte Munkfors. Grums tog därmed en säker seger.

Med en omgång kvar är Grums på tredje plats i tabellen, medan Munkfors är klara seriesegrare.

I nästa match möter Grums Arvika borta och Munkfors möter IFK Arboga hemma. Båda matcherna spelas fredag 11 mars 19.00.

Artikeltaggar

BillerudhallenGrums IK HockeyHockeyTvåan västra BIFK MunkforsIshockey

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.