Hoppa till huvudinnehållet

Lindqvist gipsad – så länge blir stjärnan borta

Publicerad:
Michael Lindqvist hålls borta från spel på grund av en bruten tumme.
Michael Lindqvist hålls borta från spel på grund av en bruten tumme. Foto: Håkan Strandman

Färjestad har nu bekräftat att Michael Lindqvists blir borta en längre tid.

Forwardsstjärnans brutna tumme håller honom borta från spela i fyra-sex veckor.

Det är bara att gnugga på i gymmet ett tag, säger Lindqvist.

Det var i förra veckans torsdagsmatch mot Malmö som Michael Lindqvist fick ett skott på tummen – ett tillräckligt hårt skott för att den skulle gå av, visade det sig.

– Så himla tråkigt. Men det är bara att gnugga på i gymmet ett tag, säger Lindqvist till Färjestads hemsida.

Mardrömmen var framme i mitten av den andra perioden. Skottet tog på sidan av handsken, på ett ställe där det mer eller mindre inte finns något skydd.

– Jag kände direkt att något var fel. Sade det till ”Gurra” (Rydahl) på bänken, att den här är nog av, säger Lindqvist som nu blivit gipsad.

Forwardsstjärnan spelade visserligen klart matchen mot Malmö, men avstod sedan att delta i helgens möten med Rögle och Luleå.

VF-sporten skrev i lördags om att Stockholmaren precis hade röntgas och att en fraktur då var bekräftad.

I tisdags gjorde Lindqvist en ny undersökning av tummen där det kunde konstateras att den var av och där med väntar rehab den närmsta tiden.

– Så är det. Fyra veckor med gips och en massa trampande på gymmet. När vi sen tar av gipset får vi se hur det ser ut, men fyra till sex veckor är det sagt.

FBK-stjärnan bekräftar – blir borta en tid: ”Har inget flyt nu”

Artikeltaggar

Färjestad BK HerrIshockeyMichael Lindqvist

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.