Insändare: Stötande att sex kommuner utesluts
Invånarna i tio kommuner kan se fram emot att bli vaccinerade på hemmaplan, medan invånarna i övriga sex kommuner måste förflytta sig – hur det nu ska gå till – till någon annan kommun för att få de viktiga, nödvändiga sprutorna.
Det är inget litet antal individer som det handlar om. Omkring 50 000 personer, som bor i de diskriminerade kommunerna, måste nu hitta möjligheter att förflytta sig två gånger till någon av de tio kommuner som Region Värmland har valt ut. Det betyder 100 000 resetillfällen – som väsentligt hade förkortats om alla fått vaccinera sig i sin hemkommun.
Beslutet i regionstyrelsen om denna olikartade behandling fick häpnadsväckande nog stöd inte bara av Värmlandssamverkan (M-C-L-KD-SiV-MP) utan också av V och SD. Bara S ville att vaccineringsmöjligheten skulle finnas i alla 16 kommuner.
Detta borde rimligen få återverkningar i valet till regionfullmäktige nästa år.
Däremot är det angeläget att detta beklagansvärda och i grunden oacceptabla beslut inte leder till att färre vaccinerar sig. Risken är tyvärr uppenbar att så kan komma att ske. Ansvaret för detta har ovannämnda sju partier.
Så från PRO vill vi därför vädja till alla berörda i de sex negativt särbehandlade kommunerna:
Välj inte bort din möjlighet att bli vaccinerad! Men begrunda noga hur du ska välja den 11 september 2022!
PRO Forshaga, Jonny Wallström
PRO Munkfors, Bo Johansson
PRO Grums, Sune Ingman
PRO Hammarö, Rolf Olausson
PRO Hammarö, Thorsten Born
PRO Storfors, Christina Olsson