Degerfors gick inte att känna igen.
Johan Bertilsson var märkbart besviken efter förlustmatchen mot AFC Eskilstuna.
– Det var ingenting som stämde, säger anfallaren.
Det var en missnöjd och deppig Johan Bertilsson som stegrade ut i snövädret och mötte media efter slutsignalen på Tunavallen.
– Vi vinner inga dueller och är ganska risiga med bollen också. Det är surt helt enkelt, säger han och fortsätter:
– Jag vet inte vad det beror på. Det känns konstigt eftersom vi sett fram emot den här matchen länge. Vi kommer inte upp i nivå så där får vi prata och analyseras vad som hänt.
”Inget är klart”
Värmlänningarna såg ut att vara tagna av stundens allvar. Inte minst i den första halvleken då man tappade mycket boll i passningsspelet och tillät AFC att ta över tillställningen.
– Vi ska inte bli tagna av stundens hetta tycker jag. Vi vet om att vi behöver ta fler poäng än vad vi har. Inget är klart för fem öre så jag hoppas det inte var så mycket nervositet inblandat. AFC Är säkert nöjda med sin match också. Det är inget dåligt lag, men vi kände att vi kan klart, klart bättre.
Ferhad Ayaz ersatte Victor Edvardsen i startelvan då den sistnämnde så sent som i fredags gjorde sitt första pass med laget på över en och en halv vecka på grund av coronasjuk.
Det märktes också att Degerfors anfallsspel inte var den samma, men om det berodde på förändringar i anfallstrion eller inte väljer Bertilsson att låta vara osagt.
– Vi skapar inte mycket chanser. Vad som påverkar och inte är vet jag inte. Vi har många bra spelare i truppen men i dag var vi varken bra individuellt eller som lag.
Revanschsuget är nu stort hos 32-åringen från Hova som vill att hans tredje sejour i Degerfors också ska resultera i tredje gången gillt för ett avancemang.
– För egen del så ska vi bara på upp i allsvenskan, det är det enda jag funderar på. Hur eller när kvittar, vi får jobba vidare.