Hoppa till huvudinnehållet

Urladdning när MFF säkrade SM-guldet – första guldet för Toivonen

Publicerad:
Malmö FF är svenska mästare 2020.
Malmö FF är svenska mästare 2020. Foto: Andreas Hillergren/TT

Under den märkliga coronasäsongen hade Malmö FF störst bredd och bäst spets.

Det visade skåningarna även när klubbens 21:a SM-guld kunde bärgas.

Sirius kördes över med 4–0 på ett folktomt stadion och MFF tog hem Lennart Lennart Johanssons pokal.

Strax efter klockan 19.15 kunde Malmö FF-spelarna skrika ut sin glädje. Årets SM-guld var säkrat via solklara 4–0 hemma mot Sirius – med tre omgångar kvar leder MFF allsvenskan med ointagliga tio poäng.

Guldjublet ekade bland de tomma läktarsektionerna på stadion, men där utanför sköts fyrverkerier upp. För precis som tidigare under säsongen var det ingen publik på plats och pandemirestriktionerna hindrar även MFF-supportrarna från att hylla sina guldspelare i något organiserat firande i efterhand.

Tränaren sjuk i covid-19

Dessutom bärgades klubbens 21:a SM-guld utan huvudtränaren Jon Dahl Tomasson vid sidlinjen. Dansken drabbades tidigare i veckan av covid-19 och fick lämna över coachningen till assisterande tränaren Daniel Bäckström.

Dahl Tomasson, som tog över som tränare i vinstras, behövde dock aldrig vara orolig för att hans spelare skulle drabbas av guldfrossa mot Sirius. Redan efter en kvart hade MFF kopplat ett järngrepp om Lennart Johanssons pokal.

Efter blott 2.24 minuter nickade Isaac Kiese Thelin efter ett fint inlägg från Søren Rieks. Målet var Kiese Thelins 13:e allsvenska fullträff för säsongen.

Fem minuter senare kom 2–0 när lagkaptenen Anders Christiansen avslutade ett mönsteranfall.

Och i den 15:e minuten nickade Ola Toivonen in 3–0 bakom en chanslös Jonathan Viscosi i Siriusmålet.

– Vi gick hårt från början. Vi går hem och samlar kraft efter 3–0 och har varit farliga därefter också, men det tog lite energi där första 15 minuterna, sade Toivonen till Dplay i halvtid och skrattade.

Med den urladdningen var det avgjort. MFF saknade inte chanser till att utöka och efter paus var det en transportsträcka mot klubbens första SM-guld sedan 2017 och det femte på de åtta senaste säsongerna.

Högerbacken Eric Larsson var dock sugen på att göra säsongens första allsvenska mål och skickade i den 76:e minuten in 4–0.

Första guldet för Toivonen

Trots sin långa karriär är det först nu som den tidigare landslagsstjärnan Ola Toivonen får fira ett ligaguld. Den 34-årige anfallaren vände hem till Sverige i somras efter en lång utlandskarriär med det tydliga målet att ta SM-guld med klubben som han representerade 2007-2008.

Om Toivonen undrar hur en ligatitel ska firas kan han alltid fråga den tio år yngre Erdal Rakip. Årets SM-guld var MFF-mittfältarens femte i karriären.

I slutskedet byttes även försvararen Behrang Safari in. För ett tag sedan meddelade 35-åringen att han avslutar karriären efter denna säsong och han får kröna den med ett fjärde SM-guld i karriären.

Artikeltaggar

FotbollOla Toivonen

Så här jobbar VF med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.