Publiksifforna dalar – komplex fråga
Ishockey
Vikande publiksiffror slår hårt mot elitserien och fortsätter trenden kan Färjestad vara på väg mot att snitta ett bottenrekord sedan arenan byggdes om.
– Det är en dålig känsla över det hela, säger Håkan Loob, klubbdirektör i Färjestad.
Tv-avtalet kan vara den stora boven i dramat.
Det var upplagt för hockeyfest förra helgen när Skellefteå kom på besök, men trots goda förhållanden med bra speldag och motstånd kom endast, med Färjestads skala, 5816 personer till Löfbergs Lila Arena. Mot publikmagneten Frölunda nådde man inte över 7000-strecket och ser man till det senaste decenniet får det betraktas som en svag siffra. Totalt rymmer arenan 8 646 åskådare.
Förra säsongens publikintag var lika "uselt" efter sju hemmamatcher, men då var det emellertid inte lika populära lag som gästade Karlstad.
Redan inför säsongen sänkte Färjestad publikintäkterna med två miljoner för att konkurrensen hårdnat och framförallt har tillgängligheten ökat enormt i och med det tv-avtalet som elitserieklubbarna skrev under på. Nu är det fler som vill åt samma publik.
– Det är en av flera parametrar som gör att det kommer mindre publik till arenorna. Överhuvudtaget är det en komplex fråga och vi kämpar med näbbar och klor för att publiken ska komma och se hockeyn live, säger Håkan Loob.
Elitserien sålde tv-rättigheterna till C More och TV4, och för det får klubbarna ett rejält tillskott i kassan, men indirekt gör det också att man tappar i publikintäkter.
Samtliga 330 matcher i grundserien plus slutspel går att ses i tv-rutan och fler och fler väljer uppenbarligen soffan framför arenastolen. Samtidigt har klubbarna fått konkurrens av sportbarer som även de vill locka hockeyintresserade människor till matchkvällar.
– Vi måste se över vad vi kan förbättra, men trenden är vikande och vi tycker självklart inte det är toppen. Sen är det inte enbart tv-avtalet som påverkar utan samhället och köpkraften förändras och det har vi respekt för, fortsätter Håkan Loob.
Färjestad upplever däremot inte att intresset på något sätt har avtagit för klubben och sporten, men "förr i tiden" var det nästan garanti att det kom över 8000 personer om Färjestad hade hemmamatch på en lördag.
• Vill Färjestad göra om tv-avtalet och rentav minska tillgängligheten?
– För tidigt att svara på, nu får vi se möjligheterna och vad vi själva kan förbättra internt för att locka tillbaka publiken, säger Loob.
Det nuvarande tv-avtalet sträcker sig över den här och nästa säsong. Det uppgavs vara värt 1,2 miljarder kronor under fyraårsperioden.
Mer från Förstasidan
Kritiskt för knivskuren man
Läget är mycket kritiskt för en man som tidigt på söndagsmorgonen hittades svårt knivskuren i en trappuppgång i Säffle.
Sex män misshandlade 32-åring
Sex män greps av polisen efter en misshandel i Molkom på lördagskvällen. Männen som är i åldrarna 20 till 39 år är alla bekanta med varandra. 32-åringen ska inte ha skadads allvarligt, men fick ta emot sparkar och slag.
30 personer hotade familj
En mobb på cirka 30 personer hotade en familj i Storfors strax efter midnatt på söndagen. Situationen var så pass hotfull att polisen tog beslutet att flytta familjen till annan ort.
Wallin hjälte för Mallbacken
Mallbacken fortsätter att gå starkt i damallsvenskan.
Linda Wallin avgjorde hemma mot Jitex och nykomlingen har nu tagit poäng i fyra raka matcher.
Rennies dubbel gav en Degerforspoäng
Ett drömmål.
Och ett stensäkert avslut vid ett friläge.
Men Amadaiya Rennies dubbel gav bara en poäng till Degerfors som även fick tränaren Patrik Werner uppvisad på läktaren.
Hemmaseger för Carlstad United – Nordvärmland kryssade
Carlstad United vann på hemmaplan mot Sävedalen med 2–1. Samtidigt spelade Nordvärmland 0–0 hemma mot Åmål i samma serie.
Kryss för Karlstad BK
Karlstad BK fick med sig en poäng hem från bortamötet med Qviding. Matchen slutade 1–1.
Många besparingar ger effekt först nästa år
Karlstads-Hammarö gymnasienämnd väntas göra ett underskott på 23,5 miljoner kronor under 2013. Flera av de besparingsåtgärder som beslutats ger effekt först nästa år.
Olycka med skärmflygare
En olycka med en skärmflygare skedde under lördagen i Branäsbacken i Torsby. En man i 70-årsåldern fick föras till sjukhus med lindriga skador.
Miljonkrav på kommunen för långvarig väntan på särskilt boende
En handikappad kvinna i Karlstad fick vänta i nästan två år på en beviljad plats i ett särskilt boende. Nu kräver Socialstyrelsen att Karlstads kommun betalar en avgift på en miljon kronor för dröjsmålet – det högsta beloppet som kan dömas ut enligt socialtjänstlagen.
Senaste artiklarna
- 10:00 Sex män misshandlade 32-åring
- 09:59 Kritiskt för knivskuren man
- 09:53 30 personer hotade familj
- 04:35 Ta rankningen med en nypa salt
- 19:00 Hemmaseger för Carlstad United – Nordvärmland kryssade
- 18:55 Kryss för Karlstad BK
- 18:02 Rennies dubbel gav en Degerforspoäng
- 16:59 Många besparingar ger effekt först nästa år
- 16:58 Wallin hjälte för Mallbacken
- 15:30 Olycka med skärmflygare
Senaste lokala artiklar
- 06:11 Hammarögymnasiet får ha kvar sin verksamhetschef
- 12:50 Inget möte mellan politiker och personliga assistenter
- 14:05 Politiker vill hejda gifter på dagis
- 18:26 Fängelse för kvinnofridskränkning
- 14:39 Okänd man trängde sig in i lägenhet och misshandlade
- 07:30 Körde på två bilar och stack
- 06:01 Åtalas för att ha smugglat pepparspray
- 11:35 Kyrkoherde på Hammarö har fått sparken
Prenumerera
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.








