Skrällpoäng av Karlstad
Innebandy
I elfte timmen är Karlstad IBF på väg att resa sig.
Oavgjort mot topplaget Djurgården var en triumf.
– Det kändes nästan som en seger, jublar giganten Katarina Prandes.
Prandes var inblandad i det mesta Karlstad IBF satte framåt – två mål och en assist.
18.43 gav hon Karlstad ledningen efter att Linnéa Wallgren minuterna före kvitterat Djurgårdens tidiga ledning. I tredje perioden assisterade Katrina Prandes först till Moa Viewegs tidiga 3–4-reducering innan hon själv satte 4–4 16.39 – bara halvminuten efter Kibfs timeout.
– Mikaela Målström vann bollen på egen planhalva. Jag stack upp och fick en passning som jag sköt på. Vi gjorde bara som tränarna sa, skrattar Katarina Prandes.
Smolket i bägaren var andra perioden som lämnade mycket att önska. 59 sekunder efter paus small det då Djurgården kvitterade till 2–2. Efter ett snabbt mål till och psykologiskt tunga 4–2 sex sekunder före paus såg Karlstad ut som på gamla bleka dagar.
– Vi tappade fokus och bollen rullade med dem. I omklädningsrummet innan tredje bestämde vi oss för att köra och det kändes skönt att vi klarade av att göra det.
I förlängningen var Karlstad närmast poäng. Precis som under ordinarie tid förde laget mycket spel medan Djurgården förlitade sig på kontringar. Efter två bommade dunderlägen av Moa Vieweg och Beatrice Lundberg stannade resultatet på 4–4 och nu har värmländskorna poäng från två raka matcher.
– Vi har höjt vår lägstanivå samt att fler vågar kliva fram och ta för sig.
Bloggat om denna artikeln
Mer från Förstasidan
Hagfors kommun fick rätt i hyrestvist
Kommunen gjorde inte fel som använde mer golvyta än avtalat i flera år.
Det slår hovrätten i Göteborg fast i sin dom från igår.
– Vi kommer att överklaga till Högsta domstolen, meddelar motpartens advokat.
BIK närmar sig kvalserien
En viktig seger – och fortsatt fem poäng ned till Västerås.
Kvalserien närmar sig för BIK Karlskoga.
Men de tar inte något för givet.
– Det här är långt ifrån klart, säger tränaren Sam Hallam efter 3–0 mot Tingsryd.
”Peppe” och Grundel förlänger
Patrik Lundh och Anton Grundel blir Färjestad trogna i ytterligare två år.
På onsdagen skrev spelarna på nya kontrakt.
Klartecken för 90 nya båtplatser
Båtplatser är en extrem bristvara i Karlstad - men det ska det bli ändring på. Delvis tack vare en Karlstadsbo som i höstas skickade in ett medborgarförslag i frågan.
Villabrand kan ha börjat i värmeväxlaren
En villa brann kraftigt under onsdagseftermiddagen i Töcksfors. Branden kan ha börjat i värmeväxlaren.
Karlstad Sveriges sjunde mest besökta stad
Förra året ökade hotellövernattningarna i Karlstad mer än riksgenomsnittet, enligt statistik från SCB. Det är särskilt svenska och utomeuropeiska besökare som ökar, medan antalet övernattande gäster från Norden och Europa minskade.
Hallå där Eli Rebecca Pettersson...
… som förra veckan blev ny ordförande för RFSL Ungdom Karlstad.
Inga spår efter Säfflerånaren
Under onsdagen genomförde polisen flera förhör med anledningen av att Handlarn i Säffle rånades av en knivbeväpnad man på tisdagskvällen.
Crusaders värvar talangfull jätte
197 centimeter långe Jacob Dahre.
Det är jätten som Carlstad Crusaders hoppas ska bilda ett radarpar med nye quarterbacken Anders Hermodsson.
– En spännande värvning, säger sportchefen Martin Falk.
Halka bakom flera olyckor i Östvärmland
Det var mycket halt i trakterna kring Filipstad under onsdagen.
Två lastbilar stötte samman och körde ned i var sitt dike vid halv åttatiden på onsdagsmorgonen. Olyckan inträffade i närheten av Gåsgruvan öster om Filipstad. Bilarna var på väg åt samma håll när de stötte ihop.
Senaste artiklarna
- 23:08 Storseger för KBK mot Hertzöga
- 22:47 Hagfors kommun fick rätt i hyrestvist
- 22:41 BIK närmar sig kvalserien
- 21:42 Ineffektivt FBK föll i Leksand
- 19:59 ”Peppe” och Grundel förlänger
- 19:50 Villabrand kan ha börjat i värmeväxlaren
- 19:38 Klartecken för 90 nya båtplatser
- 18:39 Karlstad Sveriges sjunde mest besökta stad
- 17:16 Hallå där Eli Rebecca Pettersson...
- 16:16 Inga spår efter Säfflerånaren
Senaste lokala artiklar
- 10:40 Motocross stulen
- 11:48 Skolnedläggning oroar mamma till allergiker
- 11:44 ”Upp till kommunen att hitta lösningar”
- 03:14 Assistent ska få bort stöket från Sunne bibliotek
- 07:21 Villa fick omfattande skador vid brand
- 14:59 Sunne öppnar hela Hertigen
- 10:46 Oklarheter i principskissen för Nilssontomten utreds
- 10:45 20 miljoner till mötesspår i Lysvik
Senaste bloggat
Prenumerera
Sofia är full av visioner
Som liten sprang Sofia Wretling runt i Selma Lagerlöfs gamla rum, uppvuxen nära Mårbacka som hon är.
En tugga xalwo på modersmålsdagen
Inte mycket är som några tuggor shoshomow och xalwo när det går mot vår.
En lovande färgstark debut
Tabula Rasa Hotels är en bok om stor framgång följd av djup livskris; om vad som gör oss till människor och vad som får oss att göra de val vi gör. Men framförallt är det en driven och stundtals riktigt rolig berättelse.
Filipstad får urpremiärer
Filipstadsborna kommer att få möjlighet att se två urpremiärer i år och nästa år.
Erika Stolpe vill gå i systerns fotspår
Erika Stolpe går i sin systers fotspår. Therese är hennes förebild.
– Då jag spelade i Lesjöfors hade jag nummer två på tröjan och höll till längst ut till höger i backlinjen, precis som syrran.
Konst för motionärer
”Portal med puckar” heter det vinnande konstverket i Karlstads kommuns tävling om konst i motionsspåren vid Skutberget.
Nervöst sista minuten
Tre, två, ett... Och precis då hällde Alicia Rossi upp sin specialdrink i den sista domarens kopp.
Tweetup - "Nu ses vi på riktigt"
Tweetup - så kallas företeelsen då människor som träffat varandra via twitter på nätet ses öga mot öga.
WEBB-TV: Hotellhäng med Top Cats
VF bestämde dejt med melodifestivalaktuella Top Cats på sångaren Jon Kleppenes hotellrum i Göteborg. Se webb-tv här!
Tälta nu? Det gör Ferry
När termometern visar sex minus och marken på Frykenbadens camping täcks av snö - då tältar holländaren Ferry.
Holgersson griper tag direkt
Västanå teater har satt upp klassikern Nils Holgersson. VF:s recensent tycker den glänser.
Vinterbildstävling lockar många
Succé för VF:s vinterbildstävling. 400 läsarbilder har publicerats. Klicka här för att delta eller titta på andras bilder.





