Foto: Håkan Strandman

Degerfors tränare, Patrik Werner, hoppas på hemmaspel på den nybyggda konstgräsplanen.

Oklart inför derbymatchen

Fotboll

Degerfors inleder säsongen med årets match.
Men först på lördagsmorgonen tas beslut om derbyt mot Örebro kan spelas.
– Just nu är planen här för hård, säger Patrik Werner.

FAKTA

Så ställer Degerfors upp mot Örebro:

• Målvakt: Brian Edwards.

• Backlinje: Andreas Gunnarsson, Andreas Holmberg, Robert Medvegy, Christoffer Eriksson.

• Defensiva mittfältare: Tobias Solberg-Eric Jernberg.

• Offensiva mittfältare: Amadayia Rennie–Niklas Klingberg–Erik Nilsson.

• Anfallare: Alexander Andersson.

• Avbytare: Jonas Bohlin, Alexander Hjärpe, Pontus Jakobsson, Johan Kristiansson, Jonas Olsson, Jesper Karlsson, Daniel Henriksson.

I veckan slogs värmeslingorna på i Degerfors nybyggda konstgräsplan och senast i torsdags hade Degerforstränaren hoppats att laget skulle kunna träna på den fullstora planen.

Men såväl det som fredagens pass fick flyttas inomhus till Stora Halla.

– Snön har smält bort men planen är fortfarande alldeles för hård för att spela på, säger Werner.

Givetvis ett orosmoment eftersom det är på den planen tanken är att lördagens derby mot Örebro ska spelas klockan ett.

– Temperaturen i planen stiger hela tiden och dom säger att den ska bli klar i tid.

Degerfors kollade om det fanns möjlighet att flytta matchen, exempelvis till Nobelstadion. Men det var inget alternativ.

– När man arrangerar en match måste man söka tillstånd och det tillståndet är för Stora Valla. Det blir där eller ingenting.

Efter att planen sladdades på fredagen såg det bättre ut. Men sent på kvällen var fortfarande inget bestämt.

– Vi har ett möte klockan åtta på lördagsmorgonen och då tar vi definitivt beslut. Eftersom det kan komma en hel del publik måste polis och säkerhetsfolk få lite tid på sig.

Bara från Örebro väntas tre bussar med ÖSK-fans anlända och förväntningarna inför matchen är givetvis stora.

– Framför allt ska det bli kul att komma igång och spela, det har sett bra ut på träning i veckan med många pigga ben. Eftersom vi har såpass många nya kommer vi nu i början att fokusera mycket på försvarsspelet, hur vi ska agera och vilka positioner vi ska ha.

• Hur viktigt är resultat i en sån här match?

– Det är alltid viktigt, men framför allt handlar det om prestationen. Men visst, vi möter Örebro och då skulle det vara extra skönt om vi kunde vinna.

I ÖSK finns som bekant flera bekanta ansikten. Sedan tidigare Emil Berger och nu även Peter Samuelsson och Christoffer Wiktorsson.

– Det är bara roligt att möta folk man känner, säger Werner.

I Degerfors trupp till matchen saknas skadade duon Christopher Brandeborn och Gheorghe Andronic. Nye anfallaren Philip Aremu har inte anlänt än och saknas precis som unge Adam Nilsson som är sjuk.

Den sistnämnde kommer ursprungligen från Sunne och har precis som en annan fryksdaling i Daniel Henriksson skrivit lärlingskontrakt med Degerfors och tränar därmed med A-laget.

– Båda två har gjort det jättebra och är intressanta spelare.

Nilsson, som i november blev uttagen i pojklandslaget, är främst högerback medan Henriksson kan spela på flera positioner på mittfältet.

Bloggat om denna artikeln

Mer från Förstasidan

Hagfors kommun fick rätt i hyrestvist

22:47

Kommunen gjorde inte fel som använde mer golvyta än avtalat i flera år.
Det slår hovrätten i Göteborg fast i sin dom från igår.
– Vi kommer att överklaga till Högsta domstolen, meddelar motpartens advokat.

Annons

BIK närmar sig kvalserien

22:41

En viktig seger – och fortsatt fem poäng ned till Västerås.
Kvalserien närmar sig för BIK Karlskoga.
Men de tar inte något för givet.
– Det här är långt ifrån klart, säger tränaren Sam Hallam efter 3–0 mot Tingsryd.

”Peppe” och Grundel förlänger

19:59

Patrik Lundh och Anton Grundel blir Färjestad trogna i ytterligare två år.
På onsdagen skrev spelarna på nya kontrakt.

Klartecken för 90 nya båtplatser

19:38

Båtplatser är en extrem bristvara i Karlstad - men det ska det bli ändring på. Delvis tack vare en Karlstadsbo som i höstas skickade in ett medborgarförslag i frågan.

Annons

Villabrand kan ha börjat i värmeväxlaren

19:50

En villa brann kraftigt under onsdagseftermiddagen i Töcksfors. Branden kan ha börjat i värmeväxlaren.

Karlstad Sveriges sjunde mest besökta stad

18:39

Förra året ökade hotellövernattningarna i Karlstad mer än riksgenomsnittet, enligt statistik från SCB. Det är särskilt svenska och utomeuropeiska besökare som ökar, medan antalet övernattande gäster från Norden och Europa minskade.

Hallå där Eli Rebecca Pettersson...

17:16

… som förra veckan blev ny ordförande för RFSL Ungdom Karlstad.

Annons

Inga spår efter Säfflerånaren

16:16

Under onsdagen genomförde polisen flera förhör med anledningen av att Handlarn i Säffle rånades av en knivbeväpnad man på tisdagskvällen.

Crusaders värvar talangfull jätte

14:29

197 centimeter långe Jacob Dahre.
Det är jätten som Carlstad Crusaders hoppas ska bilda ett radarpar med nye quarterbacken Anders Hermodsson.
– En spännande värvning, säger sportchefen Martin Falk.

Halka bakom flera olyckor i Östvärmland

16:04

Det var mycket halt i trakterna kring Filipstad under onsdagen.
Två lastbilar stötte samman och körde ned i var sitt dike vid halv åttatiden på onsdagsmorgonen. Olyckan inträffade i närheten av Gåsgruvan öster om Filipstad. Bilarna var på väg åt samma håll när de stötte ihop.

Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Line-Mathilde
Födelsedag: 2012-02-11

Sofia är full av visioner

Som liten sprang Sofia Wretling runt i Selma Lagerlöfs gamla rum, uppvuxen nära Mårbacka som hon är.

En tugga xalwo på modersmålsdagen

Inte mycket är som några tuggor shoshomow och xalwo när det går mot vår.

Annons

En lovande färgstark debut

Tabula Rasa Hotels är en bok om stor framgång följd av djup livskris; om vad som gör oss till människor och vad som får oss att göra de val vi gör. Men framförallt är det en driven och stundtals riktigt rolig berättelse.

Filipstad får urpremiärer

Filipstadsborna kommer att få möjlighet att se två urpremiärer i år och nästa år.

Annons
Annons

Erika Stolpe vill gå i systerns fotspår

Erika Stolpe går i sin systers fotspår. Therese är hennes förebild.
– Då jag spelade i Lesjöfors hade jag nummer två på tröjan och höll till längst ut till höger i backlinjen, precis som syrran.

Konst för motionärer

”Portal med puckar” heter det vinnande konstverket i Karlstads kommuns tävling om konst i motionsspåren vid Skutberget.

Annons

Nervöst sista minuten

Tre, två, ett... Och precis då hällde Alicia Rossi upp sin specialdrink i den sista domarens kopp.

Tweetup - "Nu ses vi på riktigt"

Tweetup - så kallas företeelsen då människor som träffat varandra via twitter på nätet ses öga mot öga.

Annons
Annons

WEBB-TV: Hotellhäng med Top Cats

VF bestämde dejt med melodifestivalaktuella Top Cats på sångaren Jon Kleppenes hotellrum i Göteborg. Se webb-tv här!

Tälta nu? Det gör Ferry

När termometern visar sex minus och marken på Frykenbadens camping täcks av snö - då tältar holländaren Ferry.

Annons

Holgersson griper tag direkt

Västanå teater har satt upp klassikern Nils Holgersson. VF:s recensent tycker den glänser.

Vinterbildstävling lockar många

Succé för VF:s vinterbildstävling. 400 läsarbilder har publicerats. Klicka här för att delta eller titta på andras bilder.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons