Men tyskarna buntades ihop överraskande lätt av Italien, som sen i sin tur slogs i spillror av Spanien – och så stod spanjorerna överst på pallen igen. Bara att låta sig imponeras, och samtidigt hoppas att någon annan nation snart ska hitta nyckeln till hur man låser upp spanjorernas bollhållningsmonopol. Faktum var ju att både Kroatien och Portugal inte var långt ifrån att lyckas den här gången.
Uppdelningen av matcher mellan SVT och TV4 fick det konstiga resultatet att SVT fick sluta sända efter första semifinalen, trots att SVT:s expertkommentatorer lätt skåpade ut Fyrans, tyckte i alla fall jag.
En av de senare var – förstås – Marcus Birro, och apropå honom klickade jag just upp måndagens expressen.se och fann att toppnyheten där var att Birros son råkat ut för ”ett pooldrama – hamnat hjälplöst med huvudet under vattnet”. Flyttade man blicken snett uppåt höger fanns där en puff för krönikan ”Inget botar svårmod som ett svalkande bad”, skriven av – Marcus Birro… Undrar om någon på Expressen lider av något slags sjuk humor?
När jag läser samma nätsajt funderar jag också över en rubrik om att en ”fackman” blivit misshandlad av mc-banditer. Fackman? För mig betyder det en yrkeskunnig person, något slags hantverkare eller kanske en it-specialist eller något sånt. Men i det här fallet är det en facklig ombudsman, en sån som ledarna för de borgerliga småpartierna brukar kalla ”LO-pamp”, som fått stryk för att han haft synpunkter på anställningsförhållandena i ett bemanningsföretag. Den fria företagsamheten slår tillbaka!