Foto: Mari Haglund

Helena Henriksson med sonen Viggo och kockarna Markus Nordwall och Katrin Kapferter. De hoppas att många ska besöka minifestivalen.

Fröknarna Fräs Strandcafé bjuder in till minifestival i kväll

Torsby

På Fröknarna Fräs Strandcafé på Torsby camping arrangeras för första gången en minifestival. Gästerna kan under tisdag kväll lyssna till musik av Hjalmar Svensson, Kristin Blom och Malini, Bröderna Öjerberget och Visible Minds.

På Fröknarna Fräs Strandcafé i Bredviken på Torsby camping har de varje sommar sen år 1991 erbjudit musikunderhållning i kombination med mat. Under tisdagar och fredagar under hela sommaren spelar artister och grupper på kafét. Nytt för i år är minifestivalen som börjar klockan 19.00 i kväll. Under eftermiddagen från klockan 16.00 underhåller teatergruppen Artistum barnen.

– Vi försöker gynna Torsbys musikliv och det brukar vara många artister och band från trakten som vill spela hos oss. Därför tänkte vi testa att ha en liten festival med olika artister under samma kväll, säger Helena Henriksson, vd för Torsby camping.

De flesta som spelar under tisdag kväll har anknytning till Torsby. Kristin Blom och Malini som har varit med i Värmlandstoppen kommer och Bröderna Öjerberget som har medverkat i Allsång på Skansen. Hjalmar Svensson har synts i Körslaget. Mirja som jobbar på kafét och som är deras egen hustrubadur spelar. Creolinspirerad barbeque-buffé serveras.

– Den som vill bli underhållen och njuta av god mat och dryck och ha en fantastisk utsikt över Fryken ska komma hit, säger Helena Henriksson.

Hon tycker att de kan erbjuda sina gäster både Torsbys bästa utsikt och bästa mat. I år har de investerat i en ny dansbana som har plats för hundra personer.

– Jag tycker att det är så kul att vi får så mycket uppskattning och stöd från Torsbyborna. De flesta av våra gäster är från orten. Det här är lite som deras eget ställe, säger Helena Henriksson.

Men hon vill poängtera att alla är välkomna.

Bloggat om denna artikeln

Mer från Förstasidan

Friskola kan flytta till Duvan

20:05

Gymnasiet Thorén business school vill flytta in i Duvanhusets lokaler i centrala Karlstad till hösten. Tjänstemän på stadsbyggnadsförvaltningen undersöker nu om det är möjligt att ändra användningsområde för lokalerna.

Annons

Fensbolsvargen får skjutas

16:10

Länsstyrelsen har beviljat skyddsjakt på den varg som i cirka en månad rört sig nära bebyggelse i Fensbol, norr om Torsby.

WEBB-TV: Rallystjärnor oense om underlaget

13:35

I går inleddes rekognoseringen inför Svenska rallyt. Stjärnorna körde igenom sträckorna Sågen, Fredriksberg och Lesjöfors. Åsikterna om vägarna skilde sig rejält mellan Sébastien Loeb och Petter Solberg.

Branschen kritiserar Hagfors fotoprojekt

15:26

Hagfors kommun använder amatörfotografer som utan kontant ersättning dokumenterar Svenska rallyt. Projektet får svidande kritik från professionella fotografer och Bildleverantörernas förening, BLF.

Annons

Trafikverket flyttar till Inre hamn

15:13

Billigare ska det bli när Trafikverkets tre olika Karlstadsadresser samlas på ett ställe - nämligen i Inre Hamn. I går var det invigning.

Mamma slipper betala sonens lån

14:55

Mamman krävdes på 40 000 kronor av banken. Men det var sonen som tagit lånet i hennes namn. Nu slipper hon betala.

Hagfors mottagning för unga får pris

14:55

Hagfors kommun och landstinget prisas för sitt samarbete Visit – en mottagning vid vårdcentralen i Hagfors för barn, ungdomar och unga vuxna.

Annons

Landstinget gör största minuset på åratal

14:55

Landstingets ekonomiska resultat 2011 visar ett underskott på 226 miljoner kronor. Två tredjedelar av summan, 154 miljoner, består dock av en uppräkning av pensionsskulden till de anställda.

Okej dricka eget vin i limousine

13:40

Ska inte ett bröllopspar som åker limousine kunna få köpa sig ett glas champagne? Det frågar sig Örebroföretaget LimoEurope - och fick tvärnej av förvaltningsrätten i Karlstad.

Bruket i Skoghall ska dra ner på folk

12:28

Stora Enso ska strukturera om. Fem bruk ska minska personalen med sammanlagt 130 personer. Ett av dem är Skoghall.

Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Agnes
Födelsedag: 2012-01-12

WEBB-TV: Häng med på auktion!

Anders Berglind är ingen vanlig auktionsförrättare - han säljer bara nya saker och arbetar alltid i shorts.

Utställning om Europas romer

– Jag vill visa en annan verklighet, säger Tommy Hansen vars utställning Europas romer visas på Stadsbiblioteket i Karlstad.

Annons

Familjen Wallquist är som alla andra– fast fler

Tio barn = fullt ös. Hela Sverige kan ta del av Karlstadfamiljen Wallquists vardag i tv-serien Familjen Annorlunda.

Bildspel: Bakom kulisserna

Häng med bakom kulisserna på stora och lilla Aktuellt! Se bildspel här.

Annons
Annons

Självplågaren med pipa

Masochism: ett tvångsmässigt behov att bli förnedrad. Så står det i Nationalencyklopedin. Kan det låta bekant, Håkan Svenneling – politiker och fotbollsdomare..?

Hellre Barbaglad än Barbasmal

Krönika: Jag åt glass till frukost. Tresmak, med artificiell arom.

Annons

”Allt är förgängligt så lev nu!”

Tiden och trenderna har hunnit ikapp Annie Lindgren, konstnären från Säffle som redan för tretton år sedan föll pladask för vanitas – förgänglighetsmotivet inom konsten.

Full fart när kommunen bjöd

De susar ner för pulkabacken, tjuter och skrattar. VF besökte Ski Sunne, under kommunens stora aktivitetsdag.

Annons
Annons

Ett hopp för danssommaren

Dansaren och koreografen Håkan Mayer är inte den ende som är glad över flytten från stressiga Stockholm till Karlstad. Marianne Eriksson, verksamhetschef för Dans i Värmland, jublar också.

Anna Pia Karlssons liv blir bok

Hon följde sin dröm och gjorde den sann.
Nu hoppas Anna Pia Karlsson att andra ska inspireras till detsamma, när boken om henne själv släpps i mars.

Annons

Teatervåren inleds glatt

Teatervåren börjar med ett skratt – eller rättare sagt flera: i Säffle, Hagfors, Karlstad och Arvika. Det är alltså länets teaterföreningar som är klara med sina program.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons