I dag startar Europamästerskapen i westernskjutning i Reito. Tävlingarna går ut på att träffa målen i en speciell ordning på tid. Varje miss ger tidstillägg. Dessutom är det ett krav att ta tidsenliga kläder. Lars Thomasson är tävlingsansvarig, cowboyen till höger går under alias Ray Heartless.

EM i westernskjutning är mer än en skjuttävling. Jolanda och Peter de Jonge från Holland går in för att ha varje pinal i westernstil.

Vapnen, ammunition och annan utrustning transporteras i en guncart.

Cowboysar och pickadoller i Reito

Torsby

De skjuter snabbt, säkert och är klädda i full cowboy-mundering.
Det handlar om EM i westernskjutning som startar i dag vid motorbanan Reito.
Närmare 200 deltagare kommer från tolv nationer.

Bland grusdynerna i Reito har det byggts upp tolv stationer där ett Europamästare ska koras i ett 15-tal klasser.

Deltagarna är i alla åldrar, både män och kvinnor.

Tävlingen går ut på att träffa målen i en speciell ordning på tid. Varje miss ger tidstillägg. Dessutom är det krav att ha tidsenliga kläder.

– Vapnen är pistol, hagelgevär och bygelrepeter, en winchester-bössa som man ser på gamla västernfilmer. Det finns vapen som är så gamla som från 1800-talet, säger Lars Thomasson, tävlingsledare från Torsby pistolskytteklubb.

Alla måltavlor har tillverkats av Torsby PSK och det har tagit två veckor bara att bygga banorna. Totalt är det tusentals ideella arbetstimmar som lagts ner.

Det är det sjunde Europamästerskapet som arrangeras och av de 200 deltagarna är majoriteten tyskar.

– Man tävlar av olika målsättningar. En del vill vinna, andra vill klä upp sig och så finns de som till exempel bara vill skjuta svartkrut, säger Svenska västerskytteförbundets representant som går under alias Ray Heartless.

Vid Reito hade i går en stor camp börjat ta form i westernstil. Peter och Jolanda de Jonge från Holland har brett ut kohudar, hängt upp en hästman och har varje liten pinal i rätt tappning.

– Vi ser det här som en trevlig tillställning och är här för att ha kul, säger de.

I kväll är det spektakulär invigning med bland annat uppvisning av Nolan Leach, cowboyen som huserar i Bjälverud.

Huvudtävlingen börjar på torsdag och pågår till och med lördag.

– Alla är välkomna hit att titta, det är gratis. Enda kravet är att man har ögonskydd, öronproppar och accepterar avspärrningar, säger Lars Thomasson.

Skriv en kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.
Välkomna att kommentera på VF.se, men håll en respektfull ton. Du kan läsa vår policy för artikelkommentarer här. Vi efterhandsmodererar kommentarerna och förbehåller oss rätten att radera inlägg med till exempel rasistiskt eller sexistiskt innehåll.

Bloggat om denna artikeln

Mer från Förstasidan

Man drunknade i Bjurbäckens kanal

00:04

En äldre man omkom sent på söndagskvällen efter att ha hamnat i Bjurbäckens kanal utanför Storfors.

"Flyktingbarnen glöms bort i valrörelsen"

23:46

Låt barn på flykt få landa tryggt!
Under den parollen anordnade Rädda Barnen en manifestation i lördags.
– De ensamkommande flyktingbarnen glöms bort i valrörelsen, sa Annika Karlsson, verksamhetsutvecklare.

Kallsta open

Värmländskor triumferade med Mora i Kallsta open

21:51

Karlstad IBF fick respass i semifinalen.
Trots det fick två värmländskor lyfta segerbucklan i Kallsta open.
– Skönt att vinna på straffar, då vet vi att vi är bra på det också, säger Elin Reinestrand skämtsamt, efter att hon och Sara Kristofferssons Mora, fått det oväntat tufft i finalen.

RED BULLS SALUTE

"Sammen" sammanfattar: Det är inte godkänt

20:15

(Uppdaterad) Färjestad hade som målsättning att ta sig till final och knipa guldet i European Trophy.
Den förhoppningen grusade HV71 rejält i semifinalen i lördags. På söndagen såg sedan schweiziska SC Bern till att FBK blev medaljlösa.
– Det är inte godkänt, sammanfattar tränaren Tommy Samuelsson försäsongsturneringen.

Kallsta open

"Vi har något stort på gång"

21:46

Skoghalls satsning bär omedelbart frukt.
Segern mot AIK följdes upp av pokallyftande i Kallsta open.
– Vi har något stort på gång, menar en euforisk tränare Alex Bugarski efter finalseger, 4–2 mot Uppsala.

1

Vandaler krossade alliansens valaffischer

21:29

Allianspartiernas valaffischering förstördes fullständigt natt till lördag. Ett 40-tal affischer hade trasats sönder och många av dess ställningar var krossade.
– Det måste vara någon som inte tror på demokrati som har gjort det, säger folkpartisten Inger Larén.

Två bilar i krock vid Klaramotet

19:28

Två bilar kolliderade i hög fart vid Klaramotet på E18 i Karlstad. En av bilarna fick sladd och körde in i den andra.
– Troligen kan det ha hänt något med bilen som orsakade krocken, säger Jan Thor, räddningsledare på platsen.

25-åring skjuten i ryggen med kolsyrevapen

18:57

Ett flertal personer beväpnade med kolsyrevapen, träpåkar och andra tillhyggen tog sig in i en lägenhet i Åmotfors under natten mot söndagen.
Inne i lägenheten befann sig tre personer som blev misshandlade av gänget. En av dem blev skjuten i ryggen med ett kolsyrevapen.

19-åring jagad och misshandlad

17:30

En 19-årig man blev grovt misshandlad av ett flertal gärningsmän under natten till söndagen.
Misshandeln föregicks av en biljakt, där den bil som 19-åringen färdades i prejades av vägen.

Badet ger Torsbyborna ett aktivare liv

15:30

Det är mysigt, fritt, det finns rutschkana och de kan hoppa, dyka och göra tricks. Det är vad tjejerna som besöker badhuset varje vecka, gillar bäst med den nyblivna tioåringen.
I lördags firades Torsbybadet tioårsjubileum med öppet hus och mängder av aktiviteter. Anläggningen som gett Torsbyborna ett aktivare liv.

Senaste artiklarna

Senaste lokala artiklar

Senast kommenterat

Mest kommenterat

Senaste bloggat

link:http://www.vf.se/ sort:published

Utklädd välgörenhet

Kimberly Kritiansson dammade av Freddie Mercury kostymen för ett ädelt syfte.

Värmlänningar i rutan

Kärlek, vänskap eller bara Lite sällskap. Vad de än är ute efter så kommer de bli rikskändisar på måndag. Nöje Plus har träffat Filip och Fredriks värmlänningar.

Han sätter nålen i FN-soldaterna

Beväpnad med nål och bläck åker Larz Karlsson från Karlstad som förste tatuerare i Sverige ner till Kosovo för att smycka de svenska FN-soldaterna.

Lars skapar tidningsvanor

Efter 13 år i Moskva har Lars Lönnberg flyttat hem till Värmland.

En färgglad nostalgitripp

En orangegul nostalgitripp som under helgen tog en timmes stopp på Oleby station.

”Clark var obehaglig, det var svårt att vara objektiv”

87-årige Säfflebon Joost Lakmaker är mest känd som överlevaren efter förintelsen som rest runt och berättat om sina erfarenheter.
Men 1973 var han en av nämndemännen i rättegången efter Norrmalmstorgsdramat.

Chefredaktören ville bli vd för Volvo

Några våningar upp i det maffiga Bonniershuset på Sveagatan i Stockholm ligger modemagasinet Glamours redaktion. VF träffar Chefredaktören Jonna Bergh Wahlström uppvuxen på Hammarö.

Ovanlig liten patient på djursjukhuset i Karlstad

Just illrar är sällsynta på Djursjukhuset i Karlstad, vanligast är hundar och katter.

Sverige runt på 77 dagar

Johanna Malmgren har paddlat längs hela Sveriges kust.

Utgrävning av stenkyrka på Lurö

En av Sveriges äldsta stenkyrkor kan ha funnits på ön Lurö i Vänern. Arkeologer undersöker just nu miljöerna kring kyrkan som tros ha byggts under den första hälften av 1000-talet.

Fler vågar satsa på en unik båge

VF tog en tur på stan för att kolla vad folk har på näsroten.

Gymnasieelev och modell

I sista sekunden bestämde sig Johanna Fosselius för att följa med på lokalbandsfestival i Mariebergsskogen. Där blev hon upptäckt av en modellscout.

Experttyckare

Tidigare Palmeutredare tar över efter Leif GW Persson i Efterlyst.

En av många

Rolf Alsing har skrivit en bok om Frödings många kvinnor.

Satsar digitalt

Mediamogulen Murdoch planerar en tidning för iPad och Kindle.

Kropp och genus i Sverige och Kenya

St-läkaren Kristina Rydbeck vill gärna fortsätta att jobba i Afrika. Men nästa gång får det gärna vara på ett sjukhus.

Arresterad: Kalle Kanin

Kalle bor tillfälligt hos Kristinehamnspolisen. Arresterad enligt gängse rutin, naturligtvis.

Kicki och Katla söker bostad

Humorduon bakom Mammas nya kille vill flytta till Karlstad.

Nu dör de värmländska askarna

Den för Sverige nya askskottsjukan sprider sig i Värmland. Än vet man inte hur svampen kan stoppas.

När jobbet tar över

Ny forskning visar att 80 % jobbar mer än nödvändigt.