Foto: Linda Bengtsson

Peter Jonsson, som har varit platsansvarig för Torsbybadet i sju år, ser fram emot lördagens firande av 10-årsjubileet. Det blir ett späckat program för både barn och vuxna.

10-åring firar och har visioner

Torsby

Tio år har passerat sedan Torsbybadet slog upp portarna.
Gratis bad och gym, godisregn och hoppborg är några av aktiviteterna när det på lördag är stort jubileumsfirande.

– Vi drar i gång klockan elva med presenter till de hundra första gästerna sedan är det späckat program både ute och inne fram till 18, säger Peter Jonsson som är platsansvarig.

Inne i badet tar piraterna med barnen på skattjakt. Där blir också godisregn och uppvisning av babysim. För äldre finns chans att prova på ryggmotion och träningspass.

På grusplanen visar Östmarks motor och fritidsförening upp crosskart och ridklubben har ponnyridning. Torsbyungdomar underhåller med sång och musik.

Kommunalrådet Håkan Laack (S) och fritidschefen Kicki Velander jubileums­talar om badhusets historia och framtid.

Den 28 juni 2000 invigde Sven-Göran ”Svennis” Eriksson Torsbybadet. Första året blev en rekordstart med 140 000 besökare.

Sedan dess har antalet legat mellan 72 000 och 80 000 besökare som kommer från hela länet. Badhuset är också populärt för turister och dagsgäster från Norge.

– Badhuset är byggt för 75 000 besökare så vi måste säga att vi är nöjda. På gymmet finns närmare 800 fasta medlemmar vilket är fantastsikt, säger Peter Jonsson och avslöjar att det finns utbyggnadsplaner framför allt för gymdelen.

– Vi pratar om det titt som tätt men än finns inget konkret. Vi har byggt ut gymmet en gång genom att ta bort ett konferensrum men det är inte tillräckligt.

Mer långsiktiga visioner finns också om ett lekland och utomhuspool, berättar Peter Jonsson.

Bloggat om denna artikeln

Mer från Förstasidan

Friskola kan flytta till Duvan

20:05

Gymnasiet Thorén business school vill flytta in i Duvanhusets lokaler i centrala Karlstad till hösten. Tjänstemän på stadsbyggnadsförvaltningen undersöker nu om det är möjligt att ändra användningsområde för lokalerna.

Annons

Fensbolsvargen får skjutas

16:10

Länsstyrelsen har beviljat skyddsjakt på den varg som i cirka en månad rört sig nära bebyggelse i Fensbol, norr om Torsby.

WEBB-TV: Rallystjärnor oense om underlaget

13:35

I går inleddes rekognoseringen inför Svenska rallyt. Stjärnorna körde igenom sträckorna Sågen, Fredriksberg och Lesjöfors. Åsikterna om vägarna skilde sig rejält mellan Sébastien Loeb och Petter Solberg.

Branschen kritiserar Hagfors fotoprojekt

15:26

Hagfors kommun använder amatörfotografer som utan kontant ersättning dokumenterar Svenska rallyt. Projektet får svidande kritik från professionella fotografer och Bildleverantörernas förening, BLF.

Annons

Trafikverket flyttar till Inre hamn

15:13

Billigare ska det bli när Trafikverkets tre olika Karlstadsadresser samlas på ett ställe - nämligen i Inre Hamn. I går var det invigning.

Mamma slipper betala sonens lån

14:55

Mamman krävdes på 40 000 kronor av banken. Men det var sonen som tagit lånet i hennes namn. Nu slipper hon betala.

Hagfors mottagning för unga får pris

14:55

Hagfors kommun och landstinget prisas för sitt samarbete Visit – en mottagning vid vårdcentralen i Hagfors för barn, ungdomar och unga vuxna.

Annons

Landstinget gör största minuset på åratal

14:55

Landstingets ekonomiska resultat 2011 visar ett underskott på 226 miljoner kronor. Två tredjedelar av summan, 154 miljoner, består dock av en uppräkning av pensionsskulden till de anställda.

Okej dricka eget vin i limousine

13:40

Ska inte ett bröllopspar som åker limousine kunna få köpa sig ett glas champagne? Det frågar sig Örebroföretaget LimoEurope - och fick tvärnej av förvaltningsrätten i Karlstad.

Bruket i Skoghall ska dra ner på folk

12:28

Stora Enso ska strukturera om. Fem bruk ska minska personalen med sammanlagt 130 personer. Ett av dem är Skoghall.

Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Agnes
Födelsedag: 2012-01-12

WEBB-TV: Häng med på auktion!

Anders Berglind är ingen vanlig auktionsförrättare - han säljer bara nya saker och arbetar alltid i shorts.

Utställning om Europas romer

– Jag vill visa en annan verklighet, säger Tommy Hansen vars utställning Europas romer visas på Stadsbiblioteket i Karlstad.

Annons

Familjen Wallquist är som alla andra– fast fler

Tio barn = fullt ös. Hela Sverige kan ta del av Karlstadfamiljen Wallquists vardag i tv-serien Familjen Annorlunda.

Bildspel: Bakom kulisserna

Häng med bakom kulisserna på stora och lilla Aktuellt! Se bildspel här.

Annons
Annons

Självplågaren med pipa

Masochism: ett tvångsmässigt behov att bli förnedrad. Så står det i Nationalencyklopedin. Kan det låta bekant, Håkan Svenneling – politiker och fotbollsdomare..?

Hellre Barbaglad än Barbasmal

Krönika: Jag åt glass till frukost. Tresmak, med artificiell arom.

Annons

”Allt är förgängligt så lev nu!”

Tiden och trenderna har hunnit ikapp Annie Lindgren, konstnären från Säffle som redan för tretton år sedan föll pladask för vanitas – förgänglighetsmotivet inom konsten.

Full fart när kommunen bjöd

De susar ner för pulkabacken, tjuter och skrattar. VF besökte Ski Sunne, under kommunens stora aktivitetsdag.

Annons
Annons

Ett hopp för danssommaren

Dansaren och koreografen Håkan Mayer är inte den ende som är glad över flytten från stressiga Stockholm till Karlstad. Marianne Eriksson, verksamhetschef för Dans i Värmland, jublar också.

Anna Pia Karlssons liv blir bok

Hon följde sin dröm och gjorde den sann.
Nu hoppas Anna Pia Karlsson att andra ska inspireras till detsamma, när boken om henne själv släpps i mars.

Annons

Teatervåren inleds glatt

Teatervåren börjar med ett skratt – eller rättare sagt flera: i Säffle, Hagfors, Karlstad och Arvika. Det är alltså länets teaterföreningar som är klara med sina program.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons