Foto: Maria Svärdsén

Sex PV cabriolet-ägare varav en för dagen körde sin P1900 samlades i Värmland i helgen. Lennart Johansson, Irene Nygren och Emelie Nygren från Arvika, Sylvia och Leif Wahlström, Benny Holbäck och Pia Hovebrandt, Linköping, Anders och Anne-Sofie Johansson, Åtvidaberg, Birgit och Tomas Hugsén, Vrena, Urban och Marianne Jonsson, Kil och Lennart Pettersson, Skene gjorde ett stopp i Rottneros park och parkerade framför herrgården.

Ovanliga veteraner rullade i Värmland

Rottneros

När Sylvia Wahlström skulle besiktiga den Volvo PV cabriolet som hennes man hade renoverat fick hon höra att den modellen aldrig har funnits.
Det har den dock, men bara i 38 exemplar. I helgen har fem av dem rullat på de värmländska vägarna.

Leif Wahlström renoverade sin Volvo PV cabriolet mellan 1975 och 1977. Då visste han egentligen inte vad det var han hade köpt med åren har han tagit reda på mycket och sammanställt flera skrifter.

Han var den första som registrerade modellen som renoverat veteranfordon. I dag finns 13 exemplar i Sverige vilket är ganska mycket med tanke på hur få bilar som tillverkades.

Att det blev så få säger Leif Wahlström beror på att den var för dyr. Bilarna, som tillverkades på leveranschassi av två olika fabriker, producerades mellan 1952 och 1956. De kostade 18 000 kronor medan en vanlig PV av standardmodell kostade 4 700 kronor. När det dessutom visade sig att den var svår att få upp någon värme i och den därmed inte var lämpad som vinterbil blev intresset ännu lägre.

– Man kan säga att det är bra. Annars hade det inte varit något speciellt med den och det är roligare när det är så få kvar, säger han.

Han och Sylvia reste från Björkvik till Värmland i sin blå PV cabriolet från 1952 för att delta i träffen för ägare av den bilmodellen som Marianne och Urban Jonsson i Kil anordnade.

Hon berättar livfullt om den släpskärra med bilskrot som Urban kom hem med och som han efter några år återställde till sitt ursprung. Deras PV cabriolet är röd vilket betyder att det finns två sådana i Värmland eftersom Lennart Johansson i Arvika också har en.

Röd är också den bil som Tomas och Birgit Hugsén från Vrena har och som han köpte som raggarbil 1964. Han träffade Birgit när han hade den och skrattar och säger att han har kvar både fru och bil.

Mer från Förstasidan

Goda och dåliga nyheter om värmlänningarnas hälsa

17:29

Ett par goda nyheter: Färre barn får karies och färre unga kvinnor mår psykiskt dålig. Två dåliga: Färre behöriga efter nian och lika många gymnasister snusar.

Annons

Två inbrott i Kil

Kil
15:40

Under lördagen fick polisen in två anmälningar om inbrott i Kil.

"Vädret bäst med Sverige"

13:43

16-åriga Yixuan från Kina ville ha mer tystnad och mindre folk. 18-åriga Fern från Thailand drömde om snö och kyla.
Nu är snart deras utbytesår i Karlstad till ända och tjejerna är överens:
– Vi vill inte åka hem!

Trängsel när trädgårdsamatörer sålde överskott

13:37

Det blev nästan huggsexa när trädgårdsintresserade tog chansen att köpa växter av andra trädgårdsentusiaster vid Stadsträdgårdens 150-årsfirande på lördagen.

Annons

Minst turistbyrån invigd i Rämmen

13:36

Värmlands och sannolikt Sveriges minsta turistbyrå invigdes på fredag eftermiddag i Rämmen av landshövding Kenneth Johansson.

Förbundets kritik förbryllar Ahrén

12:16

Att delar av Tingvallas ståplatsläktare var avstängda på grund av säkerhetsskäl i Degerfors match mot Östersund väckte irritation och förvåning hos många.
Mats Ahrén, kultur- och fritidsdirektör i Karlstad kommun, tillhör de förvånade.
– Lazio och Manchester City har spelat inför storpublik på Tingvalla utan några problem, men när Svenska fotbollförbundet är inblandat så blir det problem vid 2 000 åskådare, konstaterar han.

Exklusivt i papperstidningen

"De flesta jag känner vill flytta"

12:15

De flesta jag känner vill flytta till en annan stadsdel men det är svårt att få lägenhet. Det berättar Chinor Smail, 31 år, som bor på Kronoparken, och själv letar lägenhet i centrala Karlstad.

Annons

Nejonöga på torra land

12:14

En VF-läsare hittade på torsdagsmorgonen detta, 20 centimeter långa, fiskliknande djur, på gångvägen längs Klarälven i Karlstad, nära Fabriksgatan. Det andades och låg alldeles stilla.

Valfjället förbereds för VA – utan ekonomiska beslut

Eda
10:13

Eda kommun förbereder en ny anläggning för vatten och avlopp vid Valfjället, trots att satsningen slopades i den senaste budgeten.
– Vi har inte avsatt några pengar för VA där, men det hindrar ju inte planering av verksamheten, säger kommunalrådet Johanna Söderberg (C).

Hockeyfans kan få sin bro

08:00

En gång- och cykelbro från Färjestad över mot Råtorp har länge varit efterlängtad. Inte minst bland FBK-fans på västra sidan älven.
Nu talar mycket för att det blir så.
– Det är både ekonomiskt bättre och betjänar fler människor, säger Ingemar Johansson på teknik- och fastighetsförvaltningen.

Annons
Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Nova
Födelsedag: 2013-05-14

Fotboll som tredje språk

En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia inleds med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.

Om fotboll och politik

Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.

Annons

Lägerguide för sommaren 2013

Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.

Nu åker vi lilla Åke

Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.

Annons
Annons

På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch

På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.

Svänget som försvann

Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.

Annons

Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn

Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.

Inte för gammal för Clintan

Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.

Annons
Annons

Superhjälten min

Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.

Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad

Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.

Annons

Kalsonger och Finland

Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig? 

Oliver första svensk på toppuniversitet

Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.

Annons