Foto: Maria Svärdsén

Evelyn Frankel, filmare, och Micaela Hoppe, tonsättare, jobbar gärna tillsammans. Evelyn behöver musik till sina filmer och Micaela behöver film till sin musik.

Ett samarbete, två uttryck

Västra Ämtervik

En by, två konstutövare, två uttryck, ett samarbete. Filmaren Evelyn Frankel och tonsättaren Micaela Hoppe bor båda i Västra Ämtervik. Samtidigt som de har växt i sina respektive roller har de också hittat varandra.

I höst visar de ett resultat av sitt samarbete. Då räknar de med att filmen Bara kvinnor ska ha urpremiär någonstans i Väst­ra Ämtervik. Ett projekt som Evelyn startade för ett antal år sedan, när hon filmade under damernas badtid i bybastun.

Båda har, än så länge, sitt skapande som bisyssla. Evelyn är filmpedagog, Micaela är familjerättssocionom och medlare i tingsrätten. Och så vill de ha det. De tycker om att ha den tryggheten och friheten att inte vara tvingade att skapa för sin överlevnad utan för att det de gör känns rätt och bra.

Micaela startade sitt företag, M. Hoppe Musikskrivningsbyrå, 2008. Under arbetet med att skapa en hemsida vände hon sig till Evelyn Frankel eftersom hon behövde bilder. De bor några hundra meter från varandra i Västra Ämtervik, lärde känna varandra genom bastubaden och började umgås så smått genom den gemensamma vännen Annika Hulu. Men mer än så var det inte i det skedet.

När Evelyn skulle fotografera Micaela diskuterade de tänkbara miljöer. Hon berättade att hon fängslades av röken från Rottneros bruk, men kom fram till att hon ville spara den till ett annat tillfälle. Och det var så deras samarbete började. Micaela föreslog att de skulle göra en musik­video. Men resultatet, Terra Incognita, som betyder okänt land, växte till en föreställning, för orkester med film projicerad på tre dukar.

Än har den inte visats. De väntar på att en orkester ska ha möjlighet att spela, och att hitta finansiering. För även om gränsöverskridande arbete mellan olika konstformer uppmuntras, har de stött på problem när de har sökt stipendier och fondbidrag. Men de har bestämt sig för att skynda långsamt.

– Tiden jobbar på vår sida. Vi tror på föreställningen, den kommer att göras. Det är bara frågan om när, säger Micaela Hoppe och Evelyn Frankel, som driver sin verksamhet i det egna företaget Evelynfilm.

I december fick de också ett glädjande besked. De fick 5 000 kronor ur Västra Ämterviks trivselfond för att färdigställa bastufilmen. Och när de ses hemma i Evelyns kök för att diskutera det arbetet, händer det som brukar ske när de ses: idéerna flödar, den kreativa processen kommer igång.

Fotnot: Den som är nyfiken kan redan nu se delar ur två andra samarbeten på Youtube, Terra Incognita och Vindar, andetag, med musik av Micaela Hoppe och film av Evelyn Frankel.

Bloggat om denna artikeln

Mer från Förstasidan

Hagfors kommun fick rätt i hyrestvist

22:47

Kommunen gjorde inte fel som använde mer golvyta än avtalat i flera år.
Det slår hovrätten i Göteborg fast i sin dom från igår.
– Vi kommer att överklaga till Högsta domstolen, meddelar motpartens advokat.

Annons

BIK närmar sig kvalserien

22:41

En viktig seger – och fortsatt fem poäng ned till Västerås.
Kvalserien närmar sig för BIK Karlskoga.
Men de tar inte något för givet.
– Det här är långt ifrån klart, säger tränaren Sam Hallam efter 3–0 mot Tingsryd.

”Peppe” och Grundel förlänger

19:59

Patrik Lundh och Anton Grundel blir Färjestad trogna i ytterligare två år.
På onsdagen skrev spelarna på nya kontrakt.

Klartecken för 90 nya båtplatser

19:38

Båtplatser är en extrem bristvara i Karlstad - men det ska det bli ändring på. Delvis tack vare en Karlstadsbo som i höstas skickade in ett medborgarförslag i frågan.

Annons

Villabrand kan ha börjat i värmeväxlaren

19:50

En villa brann kraftigt under onsdagseftermiddagen i Töcksfors. Branden kan ha börjat i värmeväxlaren.

Karlstad Sveriges sjunde mest besökta stad

18:39

Förra året ökade hotellövernattningarna i Karlstad mer än riksgenomsnittet, enligt statistik från SCB. Det är särskilt svenska och utomeuropeiska besökare som ökar, medan antalet övernattande gäster från Norden och Europa minskade.

Hallå där Eli Rebecca Pettersson...

17:16

… som förra veckan blev ny ordförande för RFSL Ungdom Karlstad.

Annons

Inga spår efter Säfflerånaren

16:16

Under onsdagen genomförde polisen flera förhör med anledningen av att Handlarn i Säffle rånades av en knivbeväpnad man på tisdagskvällen.

Crusaders värvar talangfull jätte

14:29

197 centimeter långe Jacob Dahre.
Det är jätten som Carlstad Crusaders hoppas ska bilda ett radarpar med nye quarterbacken Anders Hermodsson.
– En spännande värvning, säger sportchefen Martin Falk.

Halka bakom flera olyckor i Östvärmland

16:04

Det var mycket halt i trakterna kring Filipstad under onsdagen.
Två lastbilar stötte samman och körde ned i var sitt dike vid halv åttatiden på onsdagsmorgonen. Olyckan inträffade i närheten av Gåsgruvan öster om Filipstad. Bilarna var på väg åt samma håll när de stötte ihop.

Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Line-Mathilde
Födelsedag: 2012-02-11

Sofia är full av visioner

Som liten sprang Sofia Wretling runt i Selma Lagerlöfs gamla rum, uppvuxen nära Mårbacka som hon är.

En tugga xalwo på modersmålsdagen

Inte mycket är som några tuggor shoshomow och xalwo när det går mot vår.

Annons

En lovande färgstark debut

Tabula Rasa Hotels är en bok om stor framgång följd av djup livskris; om vad som gör oss till människor och vad som får oss att göra de val vi gör. Men framförallt är det en driven och stundtals riktigt rolig berättelse.

Filipstad får urpremiärer

Filipstadsborna kommer att få möjlighet att se två urpremiärer i år och nästa år.

Annons
Annons

Erika Stolpe vill gå i systerns fotspår

Erika Stolpe går i sin systers fotspår. Therese är hennes förebild.
– Då jag spelade i Lesjöfors hade jag nummer två på tröjan och höll till längst ut till höger i backlinjen, precis som syrran.

Konst för motionärer

”Portal med puckar” heter det vinnande konstverket i Karlstads kommuns tävling om konst i motionsspåren vid Skutberget.

Annons

Nervöst sista minuten

Tre, två, ett... Och precis då hällde Alicia Rossi upp sin specialdrink i den sista domarens kopp.

Tweetup - "Nu ses vi på riktigt"

Tweetup - så kallas företeelsen då människor som träffat varandra via twitter på nätet ses öga mot öga.

Annons
Annons

WEBB-TV: Hotellhäng med Top Cats

VF bestämde dejt med melodifestivalaktuella Top Cats på sångaren Jon Kleppenes hotellrum i Göteborg. Se webb-tv här!

Tälta nu? Det gör Ferry

När termometern visar sex minus och marken på Frykenbadens camping täcks av snö - då tältar holländaren Ferry.

Annons

Holgersson griper tag direkt

Västanå teater har satt upp klassikern Nils Holgersson. VF:s recensent tycker den glänser.

Vinterbildstävling lockar många

Succé för VF:s vinterbildstävling. 400 läsarbilder har publicerats. Klicka här för att delta eller titta på andras bilder.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons