Man gick bärsärkargång på polisstation
Säffle
Först begick de tre männen inbrott och misshandel. Sedan knäckte en av dem näsbenet på en annan. Därefter krossade han åtta rutor på Säffle polisstation.
De tre männen, 18, 19 och 23 år gamla, misstänks för ett villainbrott i natt i Säffle. Så väl kontanter som gods stals, och när tjuvarna stötte ihop med villans ägare utsattes han för misshandel.
Sedan, vid femtiden i natt, började männen bråka inbördes, vilket slutade med att 19-åringen fick uppsöka sjukhus efter att 23-åringen knäckt hans näsben. 18-åringen följde med till sjukhuset, men 23-åringen riktade istället sin förstörelselusta mot Säffle polisstation, som han själv uppsökte. Åtta rutor krossades och när en ordningsvakt blev vittne till skadegörelsen misshandlades han också.
Kort därefter greps 23-åringen av polisen. 18- och 19-åringarna hämtades imorse till förhör. 23-åringen fördes till häktet i Karlstad där han nu sitter anhållen.
Bloggat om denna artikeln
Mer från Förstasidan
Fembarnsfamilj hemlös efter brand
(Uppdaterad 14.06) Efter branden i ett radhus på Gökhöjden i Vålberg är en fembarnsfamilj hemlös. Pappan är dessutom förd till sjukhus.
Nedsläpp – Färjestad–Skellefteå
Lindström mot comeback
En öroninflammation har stoppat honom från spel i fyra matcher.
I eftermiddag kan Sanny Lindström vara tillbaka i spel.
– Han tränade för fullt i dag. Sanny får sova på saken, så tar vi beslut i morgon, säger Färjestadstränaren Leif Carlsson efter fredagsträningen.
Sexövergrepp efter nätspel
Den 45-årige mannen, anställd av Karlstads kommun, träffade den 14-åriga flickan via Wordfeud.
Någon vecka senare möttes de och enligt åklagaren var syftet att ha sex.
Nu sitter 45-åringen häktad misstänkt för barnvåldtäkt.
Namngavs på intranätet – kommunen polisanmäls
Kommunen skrev ut namnet på den barnvåldtäktsmisstänkte 45-åringen på sitt intranät.
Nu tänker mannens advokat polisanmäla kommunen för förtal.
– Det här är häpnadsväckande. 7 000 kommunanställda kan ha sett uppgifterna, säger advokat Bertil Moreau.
FILMLÖRDAG
Fastnar i klyschorna
Jag har humor, alltså skrattar jag inte åt Peter Magnusson. Det kan tyckas som en något vinglig utgångspunkt för en recensent som ska bedöma Magnussons senaste komedi, men det är lika bra att vara uppriktig.
Sofia fick dröminstrument
– Jag tror inte att det är sant, att jag skulle få äga en så fin klarinett, det var bara en dröm. Men nu är den sann.
Det sa en glädjestrålande Sofia Turesson, 16 år från Hammarö, när hon på fredagen fick ta emot en fin nyrenoverad klarinett av Ulf Andersen, ägare till Uffes Blås i Deje.
Senaste artiklarna
- 13:39 Lindström mot comeback
- 13:15 Melodram som tappar mot slutet
- 13:15 Mästerkatten vilsen utan Shrek-vänner
- 13:08 Fembarnsfamilj hemlös efter brand
- 12:54 Girl power med Streep
- 12:39 Mer skratt än gråt i Sara Broos Lerin-film
- 12:36 Fastnar i klyschorna
- 12:31 Björn Söderbäck låter Selma möta Singer på Heidruns
- 12:25 Här ligger regnbågen i lä
- 12:24 Szymborska ville bli överraskad av livet
Senaste lokala artiklar
Senaste bloggat
Prenumerera
Utställning om Europas romer
– Jag vill visa en annan verklighet, säger Tommy Hansen vars utställning Europas romer visas på Stadsbiblioteket i Karlstad.
Familjen Wallquist är som alla andra– fast fler
Tio barn = fullt ös. Hela Sverige kan ta del av Karlstadfamiljen Wallquists vardag i tv-serien Familjen Annorlunda.
Självplågaren med pipa
Masochism: ett tvångsmässigt behov att bli förnedrad. Så står det i Nationalencyklopedin. Kan det låta bekant, Håkan Svenneling – politiker och fotbollsdomare..?
”Allt är förgängligt så lev nu!”
Tiden och trenderna har hunnit ikapp Annie Lindgren, konstnären från Säffle som redan för tretton år sedan föll pladask för vanitas – förgänglighetsmotivet inom konsten.
Full fart när kommunen bjöd
De susar ner för pulkabacken, tjuter och skrattar. VF besökte Ski Sunne, under kommunens stora aktivitetsdag.
Ett hopp för danssommaren
Dansaren och koreografen Håkan Mayer är inte den ende som är glad över flytten från stressiga Stockholm till Karlstad. Marianne Eriksson, verksamhetschef för Dans i Värmland, jublar också.
Anna Pia Karlssons liv blir bok
Hon följde sin dröm och gjorde den sann.
Nu hoppas Anna Pia Karlsson att andra ska inspireras till detsamma, när boken om henne själv släpps i mars.
Teatervåren inleds glatt
Teatervåren börjar med ett skratt – eller rättare sagt flera: i Säffle, Hagfors, Karlstad och Arvika. Det är alltså länets teaterföreningar som är klara med sina program.
Vinterbildstävling lockar många
Bilderna strömmar in till VF:s vinterbildstävling. Klicka här för att delta eller titta på andras bilder.
Let’s play Blommor och bin
Generade lärare, rodnande elever, pinsam tystnad – dags för lektion i sexualkunskap. Då kan brädspelet Blommor och bin komma väl till pass.










