Amatörkonstnärer ställer ut i Borgen
Björneborg
Vid 19 tillfällen under 18 år har det anordnats en utställning för icke etablerade konstnärer i Björneborgs Folkets hus Borgen. Tidigare har utställningen hållits under allhelgonahelgen men i år har man bytt helg och utställningen arrangeras den 13-14 oktober.
– Det brukar vara så mycket under allhelgonahelgen så vi kände att vi inte hade något att förlora på att byta helg, säger Hans Hilding, föreståndare för Björneborgs Folkets hus och park.
Borgen har plats för 20 utställare och under måndagen var 14 platser bokade. Samtliga utställare kommer att visa tavlor i olika tekniker. Utställarna kommer från Kristinehamn, Björneborg, Storfors och Degerfors. Många av dem återkommer varje år.
– Vi har också tagit ett nytt grepp för att locka fler besökare, säger Hans Hilding. Besökarna kommer att få möjlighet att prova på att göra egna akryltryck. I förlängningen kanske vi kan locka fler att ställa ut.
Margaretha Larsson, en av utställarna, berättar att man då valsar ut färg på en glasskiva.
– Sedan tar man en plastgaffel eller en glasspinne och stryker ut färgen innan man vänder upp och ned på glasskivan. Detta kan både barn och vuxna göra.
Utställarna kommer att skänka några alster som kommer att lottas ut bland besökarna. Lotterna är gratis och dragningen kommer att ske under söndagseftermiddagen.
Folkets husföreningen anordnar utställningen för att ge dem som inte får plats på gallerierna en chans att ställa ut.
– Det här betyder ganska mycket för oss, det är svårt att ställa ut i Kristinehamn, säger Gunnel Larsson.
– Vi är glada att vi har denna möjlighet, säger Margaretha Larsson. Vi ställer ju inte ut för att sälja men visst har vi sålt något.
– Vi måste göra egna arrangemang så att huset används, säger Hans Hilding.
Den 27 oktober arrangeras en hantverksmässa i Folkets hus.
Mer från Förstasidan
Fick kasta sig i sjön efter båtbrand
Fyra personer fick föras till Arvika sjukhus på söndagseftermiddagen efter att den båt de satt i börjat brinna och snabbt sjönk.
Tung förlust för Qbik
Första segern kom i förra omgången mot Sundsvall.
Qbik var inte nära att följa upp den.
Eskilstuna United vann i Karlstad med 1–0 efter ett läckert frisparksmål av Louise Quinn.
Kritiskt för knivskuren man
Läget är mycket kritiskt för en man som tidigt på söndagsmorgonen hittades svårt knivskuren i en trappuppgång i Säffle.
Sex män misshandlade 32-åring
Sex män greps av polisen efter en misshandel i Molkom på lördagskvällen. Männen som är i åldrarna 20 till 39 år är alla bekanta med varandra. 32-åringen ska inte ha skadads allvarligt, men fick ta emot sparkar och slag.
30 personer hotade familj
En mobb på cirka 30 personer hotade en familj i Storfors strax efter midnatt på söndagen. Situationen var så pass hotfull att polisen tog beslutet att flytta familjen till annan ort.
Wallin hjälte för Mallbacken
Mallbacken fortsätter att gå starkt i damallsvenskan.
Linda Wallin avgjorde hemma mot Jitex och nykomlingen har nu tagit poäng i fyra raka matcher.
Rennies dubbel gav en Degerforspoäng
Ett drömmål.
Och ett stensäkert avslut vid ett friläge.
Men Amadaiya Rennies dubbel gav bara en poäng till Degerfors som även fick tränaren Patrik Werner uppvisad på läktaren.
Hemmaseger för Carlstad United – Nordvärmland kryssade
Carlstad United vann på hemmaplan mot Sävedalen med 2–1. Samtidigt spelade Nordvärmland 0–0 hemma mot Åmål i samma serie.
Kryss för Karlstad BK
Karlstad BK fick med sig en poäng hem från bortamötet med Qviding. Matchen slutade 1–1.
Många besparingar ger effekt först nästa år
Karlstads-Hammarö gymnasienämnd väntas göra ett underskott på 23,5 miljoner kronor under 2013. Flera av de besparingsåtgärder som beslutats ger effekt först nästa år.
Senaste artiklarna
- 17:30 Tung förlust för Qbik
- 17:29 Fick kasta sig i sjön efter båtbrand
- 10:00 Sex män misshandlade 32-åring
- 09:59 Kritiskt för knivskuren man
- 09:53 30 personer hotade familj
- 04:35 Ta rankningen med en nypa salt
- 19:00 Hemmaseger för Carlstad United – Nordvärmland kryssade
- 18:55 Kryss för Karlstad BK
- 18:02 Rennies dubbel gav en Degerforspoäng
- 16:59 Många besparingar ger effekt först nästa år
Senaste lokala artiklar
- 10:45 Dödsfallsnotiser
- 10:10 Dödsfallsnotiser
- 10:07 Dödsfallsnotiser
- 11:50 Dödsfallsnotiser
- 07:33 Dödsfallsnotiser
- 14:20 Dödsfallsnotiser
- 08:32 Dödsfallsnotiser
- 08:50 Dödsfallsnotiser
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.
Finsk dokumentär populär i Hagfors
Fasadens initiativ att visa dokumentärfilmen Ingen riktig finne uppskattas av många Hagforsbor med finskt påbrå.
Carin vågar prata om det jobbiga
I dag mår Carin Nilsson riktigt bra. Men det har inte alltid varit så. När det kändes som svartast var hon en känslolös zombie och hon hade till och satt ett datum då hon skulle ta sitt eget liv.
Ingla är Hollywoodfruarnas motsats
Ingla Edhlund älskar sitt Deje. Minst sagt.
– Jag brukar säga att jag brinner för Deje så min man brinner ut!
Teatern håller honom fräsch
När han blev pensionär började förre officeren Sigvard Strömberg ta teaterlektioner.







