TV4:s Bygglov gör rent hus på Råtorp
Karlstad
De har synts i Let's dance, på racingbanor och i matlagningsprogram. Men den här veckan har Bygglovsprofilerna Matte och Willy ägnat på Råtorp – med det de gör bäst.
– Ja, det här kan jag ju faktiskt. Annars vill alla ha med mig överallt för att vara dålig, skrockar Willy Björkman, 66.
Det är torsdagseftermiddag vid tvåvåningsvillan på gamla Råtorp och en spänd atmosfär ligger i luften. Bara några timmar återstår av de fyra inspelningsdagarna. Det finns inte utrymme för stora förseningar.
Mats ”Matte” Carlsson, 38, hälsar kort och ber VF:s utsända vänta ett tag.
– Jävligt hektiskt just nu. En halvtimme! pustar han och skyndar in genom entrédörren.
Och inte att undra på. Under cirka 50 effektiva timmar från måndag morgon har i princip hela nedre våningen blåsts ut. Kök, vardagsrum och matsal har ersatts och möblemanget bytts ut.
Tio hantverkare från Bygglovsteamet, exklusive Matte, Willy och inredaren Mija Kinning, samt ytterligare närmare ett 20-tal lokala entreprenörer har varit inblandade. Ett svettigt trolleritrick varje vecka, kan man säga.
Matte Carlsson och Willy Björkman håller med, när de till slut tar sig undan för några minuter:
– Det är intensivt och långa dagar när vi spelar in, men slut- resultatet brukar bli bra. Familjerna får ju alltid vara med och tycka till om hur det ska bli, vi jobbar ju inte som vissa andra där det kan bli lila väggar och rosa tak.
– Dessutom är det ju inte några Wallenbergare – eller Ander kanske man ska säga här i Karlstad – som vi bygger pool åt. Det är alltid folk som verkligen vill ha och behöver hjälp, konstaterar Matte Carlsson.
• Hur väljer ni ut vilka som ska vara med?
– Ren slump, säger Matte gravallvarligt.
– Närå, jag skämtar, haha. Produktionsbolaget får in massor av anmälningar, som gallras ned till 80–100. De åker jag personligen runt och besöker under vårvintern, för att hitta lämpliga objekt. Det måste ju fungera att bygga om på fyra dagar. Jag lämnar in mina favoriter, och sedan gör Tv-teamet sista urvalet.
Säsongens tio avsnitt spelas sedan in i ett svep under sommaren. 500 arbetstimmar på tio veckor, och det är inte så att frontfigurerna bara fusksnickrar lite framför kamerorna. Hävdar de själva i alla fall...
– Nä, för fasen. De lokala hantverkarna blir ofta förvånade när de ser oss ligga på knä på en toalett eller i nåt kök. Visst, vi måste ju vara med och snacka inför kameran också, men det är så pass tajt att alla måste göra sitt, säger Willy Björkman.
Vi sneglar bort mot huset, nyfikna förstås, men där får vi tyvärr inte komma in och fotografera. Spänningen måste bevaras till sändningen. Först i januari 2013 får vi kika på det hela, samtidigt som övriga Tv-tittare.
Matte Carlsson flikar in:
– Men då ska absolut värmlänningarna kolla. Förutom här har vi också varit i Säffle och Arvika. Vi börjar bli haj på värmländska nu, haha.
Mer från Förstasidan
"Vädret bäst med Sverige"
16-åriga Yixuan från Kina ville ha mer tystnad och mindre folk. 18-åriga Fern från Thailand drömde om snö och kyla.
Nu är snart deras utbytesår i Karlstad till ända och tjejerna är överens:
– Vi vill inte åka hem!
Trängsel när trädgårdsamatörer sålde överskott
Det blev nästan huggsexa när trädgårdsintresserade tog chansen att köpa växter av andra trädgårdsentusiaster vid Stadsträdgårdens 150-årsfirande på lördagen.
Minst turistbyrån invigd i Rämmen
Värmlands och sannolikt Sveriges minsta turistbyrå invigdes på fredag eftermiddag i Rämmen av landshövding Kenneth Johansson.
Förbundets kritik förbryllar Ahrén
Att delar av Tingvallas ståplatsläktare var avstängda på grund av säkerhetsskäl i Degerfors match mot Östersund väckte irritation och förvåning hos många.
Mats Ahrén, kultur- och fritidsdirektör i Karlstad kommun, tillhör de förvånade.
– Lazio och Manchester City har spelat inför storpublik på Tingvalla utan några problem, men när Svenska fotbollförbundet är inblandat så blir det problem vid 2 000 åskådare, konstaterar han.
Exklusivt i papperstidningen
"De flesta jag känner vill flytta"
De flesta jag känner vill flytta till en annan stadsdel men det är svårt att få lägenhet. Det berättar Chinor Smail, 31 år, som bor på Kronoparken, och själv letar lägenhet i centrala Karlstad.
Nejonöga på torra land
En VF-läsare hittade på torsdagsmorgonen detta, 20 centimeter långa, fiskliknande djur, på gångvägen längs Klarälven i Karlstad, nära Fabriksgatan. Det andades och låg alldeles stilla.
Valfjället förbereds för VA – utan ekonomiska beslut
Eda kommun förbereder en ny anläggning för vatten och avlopp vid Valfjället, trots att satsningen slopades i den senaste budgeten.
– Vi har inte avsatt några pengar för VA där, men det hindrar ju inte planering av verksamheten, säger kommunalrådet Johanna Söderberg (C).
Hockeyfans kan få sin bro
En gång- och cykelbro från Färjestad över mot Råtorp har länge varit efterlängtad. Inte minst bland FBK-fans på västra sidan älven.
Nu talar mycket för att det blir så.
– Det är både ekonomiskt bättre och betjänar fler människor, säger Ingemar Johansson på teknik- och fastighetsförvaltningen.
V i Hagfors tar nya tag
Vårens turbulens inom Vänsterpartiet i Hagfors slutade med att Margret Bergkvist, dåvarande kommunal företrädare, lämnade sin post. Tätt i hennes fotspår följde även fyra andra partimedlemmar som inte ville fortsätta på grund av hennes avgång. Nu har partiet röstat fram deras kommunala efterträdare.
Polisen rapporterar om lugn lönefredag
Fredagskvällen blev en lugn historia i Värmland – överraskande lugn för polisen eftersom det är lönehelg.
Senaste artiklarna
- 13:43 "Vädret bäst med Sverige"
- 13:37 Trängsel när trädgårdsamatörer sålde överskott
- 13:36 Minst turistbyrån invigd i Rämmen
- 12:21 Landsbygdens fördelar
- 12:16 Kils AIK fortfarande obesegrat i toppen
- 12:16 Förbundets kritik förbryllar Ahrén
- 12:15 "De flesta jag känner vill flytta"
- 12:14 Nejonöga på torra land
- 10:13 Valfjället förbereds för VA – utan ekonomiska beslut
- 09:28 Åtalas för snatteri för flera tusen
Senaste lokala artiklar
- 09:15 Söderlings framtid och FBK:s ekonomi
- 09:30 Statyförslag och dåliga VM-sånger
- 16:00 Kritik mot "Bengan", Mourinhos storhet och vadslagning
- 10:45 Hetaste svensken och ”blåbärsnationer”
- 16:30 Hockey-VM, udda publikreaktioner och mindre lagidrotter
- 16:00 Värsta idrottsskadan, kampen om Stanley cup och önskevärvning till FBK
- 09:45 Leo Messi och Degerfors
- 16:45 Vilka vinner damallsvenskan, hur går det för Degerfors och bästa aprilskämtet
Prenumerera
Fotboll som tredje språk
En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia inleds med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.








