Foto: Linn Malmén

Handledaren Bosse Gustafsson och Solatassens föreståndare Rebecca Johansson ser positivt på framtiden. Önskedrömmen – att kunna återuppbygga verksamheten på den gamla tomten.

Solatassen reser sig ur askan

Karlstad

På kvällen den 13 augusti kom larmet: hunddagiset Solatassen stod i ljusan låga. Ett par timmar senare låg huset i ruiner.
Men deltagarna i det sociala kooperativet ger inte tappt:
– Drömmen är att sanera och bygga upp verksamheten på samma plats. Här har vi ju allt vi behöver, säger Rebecca Johansson.

Fakta

Hunddagiset Solatassen

• Bildades som ett så kallat socialt kooperativ 2009. Personer som till exempel varit ifrån arbetsmarknaden under en längre tid kunde här få en nystart.

• Kommunens fastighet vid Eriksberg rustades upp och inreddes med hundbås på båda våningarna. Tillstånd fanns för att ta emot 25 hundar på dagtid, och ett 20-tal personer är delaktiga i kooperativet.

• Den 13 augusti brann byggnaden ned till grunden. Polisen har gjort en teknisk undersökning för att utröna brandorsaken men analysen är fortfarande inte klar.

• Personalen har fått flytta till den nyligen nedlagda förskolan Dyeparken intill Råtorps IP. Om det blir någon hunddagisverksamhet där är dock fortfarande oklart.

Relaterat

Rebecca som är ordförande i kooperativet befann sig tillsammans med handledaren Bosse Gustafsson i Munkfors på en hundaktivitet när de fick beskedet. När omfattningen gick upp för dem var det tungt – men Rebecca höll sig relativt kall:

– Det viktiga var ju att huset stod tomt, ingen anställd eller hund kom till skada. Det här är ju bara saker, döda ting, säger hon och sveper med armen över brandresterna.

Morgonen därpå fanns hon på plats redan vid halvsjutiden, för att informera de hundägare som ännu inte nåtts av brandbeskedet. Fyra stycken kom och tappade hakan.

Men både de och resterande 13 kunder har visat stor förståelse.

– Det här ställde ju till rätt stora problem för dem, men i stort sett allihop har sagt att de vill vänta på att vi hittar en ny lösning. Det känns skönt, och det visar ju att de uppskattar vårt upplägg, säger Rebecca Johansson.

Redan halvåret innan branden hade en utvecklingsgrupp bildats inom kooperativet, för att spåna idéer om hur man skulle kunna utöka och utveckla verksamheten framöver. Många tankar fanns redan på pränt, vilket var en stor fördel, menar Bosse Gustafsson.

– Ingen har deppat ihop eller gått omkring och ältat hur branden uppstod. Istället ser vi framåt. Inställningen hos alla är att det här ska vi lösa, konstaterar han.

Sedan personalen fick tillgång till den nyligen nedlagda Dyeparkens förskola på Råtorp har man heller inte legat på latsidan. Samtal har hållits med stadsbyggnadsnämnden om bygglovsfrågan, och djurskyddsinspektören har också tillfrågats.

Dessutom såg Bosse och Rebecca till att snabbt ordna ett möte med de närmaste grannarna.

– Vår tanke är ju att förskolan aldrig ska vara annat än en tillfällig lösning. Platsen är ju inte optimal, mitt i ett bostadsområde och svårt att ha utomhusaktiviteter. Men tills vi finner en långsiktig lösning skulle det fungera, hundarna skulle till exempel vara inomhus mest hela tiden. Fast det är viktigt att alla berörda är väl informerade och med på noterna.

Vad är målet på längre sikt?

– Förskolan är ju en modulbyggnad och därmed flyttbar. Kan man bara sanera brandresterna så borde det vara fullt möjligt att flytta den tillbaka hit till Eriksberg.

– Sen är ju förstås frågan om kommunens översiktsplan för handelsområdet här kan bli ett problem, men jag hoppas att vi kan få plats. Hur det än blir ska Solatassen ha en framtid!

Mer från Förstasidan

Prisen inviger brigadmuseet

10:23

Det blir Värmlands hertig Carl Philip som inviger det nya brigadmuseet i Karlstad 1 juni. Det är dock en sluten tillställning. Den som vill se prinsen får chansen på Stora torget.

Annons

Tv, wifi och ökad komfort på bussen

09:23

Tysta, luftkonditionerade och utrustade både såväl teveapparater som gratis snabbt bredband.
Man får vara mer än lovligt bortskämd för att fnysa åt Karlstads nya stadsbussar.
– De är en dröm att köra, säger chauffören Åsa-Linda Ludvigsson.

Värmland plåtas från ovan

09:18

I förra veckan var det nästintill molnfritt i Värmland och Lantmäteriet har passat på att skicka ut flygfotografer för att fota landskapet. Dessutom med en ny kamera som ska ta bättre bilder än någonsin.

Övergivna och trasiga cyklar ska fraktas bort

09:17

Denna vecka påbörjas vårstädningen av övergivna och demolerade cyklar i centrala Karlstad. Så har din cykel stått på stan länge är det hög tid att ta hand om den, innan kommunen gör det åt dig.

Annons

Man klämd under lastbil – fick livshotande skador

07:19

En man i Kristinehamn fick livshotande skador när han i går kväll klämdes fast under den lastbil han arbetade på.

Delar av Årjäng vattenlösa efter läcka

08:27

Delar av centrala Årjäng är utan vatten efter att en ledning sprang läck i natt.

Hittades sovande i dikeskörd bil

08:05

Vid midnatt hittades en man sovande i en dikeskörd bil i Segmon.

Annons

Byskolan läggs ner till hösten

07:12

Ransäterskolan läggs ner, eftersom Munkfors kommun måste spara pengar.
– Det verkar vara ett desperat beslut, säger Frida Bergman i föräldragruppen.

Arbetsmiljöverket besökte gymnasieskolan

06:41

Under torsdagen besökte Arbetsmiljöverket gymnasieskolan i Karlstad. Syftet var att utreda den anmälan som tre fackförbund gemensamt gjorde för en dryg månad sedan.

En plan blev två efter Orrlekenkritik

06:10

Karlstads kommun räknar kallt med att planen på de nya husen vid Orrholmen, där Orrlekens inomhusdel är tänkt att inhysas, ska överklagas.
Därför bryter man isär detaljplanerna.

Annons
Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Nova
Födelsedag: 2013-05-14

Om fotboll och politik

Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.

Lägerguide för sommaren 2013

Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.

Annons

Nu åker vi lilla Åke

Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.

På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch

På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.

Annons
Annons

Svänget som försvann

Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.

Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn

Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.

Annons

Inte för gammal för Clintan

Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.

Superhjälten min

Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.

Annons
Annons

Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad

Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.

Kalsonger och Finland

Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig? 

Annons

Oliver första svensk på toppuniversitet

Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.

Vi älskar Värmland – ny fototävling

VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.

Annons