Nye landshövdingen: "Känns stort"
Karlstad
Nu är han på plats, Kenneth Johansson. En socialt engagerad dalkarl, centerpartist och Färjestadssupporter – så länge inte Leksand spelar i elitserien, vill säga.
Dessutom lättrörd: länsstyrelsekörens välkomstversion av Värmlandsvisan lockade en tår ur ögonvrån.
– Att en torparpojk från Krylbo kan hamna på en så fin post...det känns stort, säger Kenneth Johansson.
Det är dock långt ifrån någon bondslusk från skogarna som tar plats i hörnkontoret på länsstyrelsens tredje våning. Kenneth Johanssons resa från det enkla torpet har gått från socialhögskolan via chefsjobb på landstinget i Dalarna till mångårig riksdagsstjänstgöring.
Så sent som i våras utnämndes han till den sjätte viktigaste svenske makthavaren i vårdfrågor av tidningen Dagens Medicin.
Men nu är det alltså Värmland som ska uppta Kenneth Johanssons omsorger. Ett län som i mångt och mycket påminner om hans hemlän Dalarna, i såväl förtjänster som problem.
– Så är det, och en av mina allra största ambitioner är att verka för en hållbar utveckling i hela länet. Det gäller såväl socialt som ekonomiskt och ekologiskt. Vi människor behöver några saker för att må bra: jobb, hälsa och bra omgivningar. Det kommer att löpa som en röd tråd i mitt arbete.
• Du har genom åren skrivit flera motioner om att beskattning av naturresurser borde ske där de utvinns. Det borde tas väl emot i Nordvärmland, exempelvis?
– Ja, jag har drivit den frågan hårt i många år bland annat efter att ha sneglat på hur man gjort i Norge. Och det tror jag fortfarande på, det vore mest rättvist. Nu är jag inte politiker längre, men jag får väl hitta andra vägar att påverka. Bra, inarbetade kanaler har jag redan.
Vad ser då Johansson som de största utmaningarna för Värmland och sig själv framöver?
Tja, han konstaterar att det ännu är tidigt att hugga något i sten, först gäller det att sätta sig in i länsstyrelsens arbete. En turné till samtliga värmländska kommuner ska också bli av innan jul, och även ideella föreningar och organisationer kan räkna med besök.
– Men klart är att staten fortfarande har en viktig roll att spela för en bra utveckling i länet. Det jag kan bidra med är att samordna resurser, kraftsamla, se till att vi alla drar åt samma håll. Residenset ska ha upplysta fönster, det ska vara tillgängligt för alla med goda idéer.
• Länsstyrelsernas makt har urgröpts på senare år, regionerna har tagit över utvecklingspengarna till exempel. Vissa tror att du blir den siste landshövdingen. Hur ser du på det?
– Det kommer att bli förändringar framöver, helt säkert. Men jag har inte fått några som helst direktiv med mig uppifrån att jag ska fixa region åt det eller det hållet. Det är en fråga för regeringen samt Värmlands politiker.
– Om jag blir siste landshövdingen eller inte är heller inte intressant – jag tänker bara fokusera på att göra bästa tänkbara jobbet för Värmlands räkning. Det finns hur mycket som helst att ta tag i, från folkhälsofrågor till turism, förutsättningar för företagen och utveckling av glesbygden.
Flera gånger under presshalvtimmen återkommer Johansson till öppenhet och tillgänglighet. Han är noga med att kunna nås av gemene man, företag, organisationer och andra. Och det gäller även media.
– Jag ska granskas, helt klart.
• Då kan du ju spara oss lite tid. Vad har du för lik i garderoben?
– Åhå? Ja du...ett par fortkörningsböter. Men det är länge sen nu, och mycket allvarligare än så är det nog inte.
Fotograferna vill knäppa några bilder inne på nya kontoret, och Kenneth Johansson tar plats i en av de något bedagade mintgröna fåtöljerna. Tjock-teven bredvid är inte heller av årets modell.
Somliga nytillträdda tjänstemän skulle i det läget blåsa ut rubb och stubb.
Men inte Kenneth Johansson:
– Om jag ska göra något åt rummet? Det kan jag aldrig tänka mig, jag är inte särskilt mycket för nymodigheter. Jag har en tjock-teve hemma också. Jag tycker det är jättefint, och då ska vi inte tala om hur flott det är på residenset...
Mer från Förstasidan
Kryss för Karlstad BK
Karlstad BK fick med sig en poäng hem från bortamötet med Qviding. Matchen slutade 1–1.
Rennies dubbel gav en Degerforspoäng
Ett drömmål.
Och ett stensäkert avslut vid ett friläge.
Men Amadaiya Rennies dubbel gav bara en poäng till Degerfors som även fick tränaren Patrik Werner uppvisad på läktaren.
Många besparingar ger effekt först nästa år
Karlstads-Hammarö gymnasienämnd väntas göra ett underskott på 23,5 miljoner kronor under 2013. Flera av de besparingsåtgärder som beslutats ger effekt först nästa år.
Wallin hjälte för Mallbacken
Mallbacken fortsätter att gå starkt i damallsvenskan.
Linda Wallin avgjorde hemma mot Jitex och nykomlingen har nu tagit poäng i fyra raka matcher.
Olycka med skärmflygare
En olycka med en skärmflygare skedde under lördagen i Branäsbacken i Torsby. En man i 70-årsåldern fick föras till sjukhus med lindriga skador.
Miljonkrav på kommunen för långvarig väntan på särskilt boende
En handikappad kvinna i Karlstad fick vänta i nästan två år på en beviljad plats i ett särskilt boende. Nu kräver Socialstyrelsen att Karlstads kommun betalar en avgift på en miljon kronor för dröjsmålet – det högsta beloppet som kan dömas ut enligt socialtjänstlagen.
Beachvolleyplaner invigdes
Efter att varit "förvisade" ut till Skutberget under ett år, invigdes Beachvolleyklubbens nya planer på lördagen. Under hela dagen pågår en turnering mellan tio lag. De flesta lagen kommer från Karlstad.
Beslutet fattat: 72 omärkta kor ska avlivas
72 av de 180 kor som i förra månaden omhändertogs hos en västvärmländsk bonde kommer att avlivas.
Ambulansmiss leder till nya rutiner för att hitta
Ambulansen rapporterade att den var framme hos en man som larmat sjukvården om bröstsmärtor. Men i själva verket var den på fel plats, och det tog över en timme att hitta rätt adress. Då hade mannen dött av hjärtinfarkt.
Senaste artiklarna
- 18:02 Rennies dubbel gav en Degerforspoäng
- 16:59 Många besparingar ger effekt först nästa år
- 16:58 Wallin hjälte för Mallbacken
- 15:30 Olycka med skärmflygare
- 15:09 Miljonkrav på kommunen för långvarig väntan på särskilt boende
- 14:10 Motorcykelkrock i Ransäter
- 13:02 Beslutet fattat: 72 omärkta kor ska avlivas
- 12:52 Ambulansmiss leder till nya rutiner för att hitta
- 12:30 Nu kan Hagfors få ny arena
- 11:14 Beachvolleyplaner invigdes
Senaste lokala artiklar
- 10:47 Skogsskolan får ny rektor och fyller elevplatser
- 11:33 Våldtäktsförsök efter bussfärd
- 07:12 Huset i Filipstad fortfarande obeboeligt
- 05:56 Vill bygga 20 vindkraftverk
- 10:09 Diskriminerad kvinna får ersättning
- 09:24 Chockartat uppvaknande när bil kraschade in i hus
- 08:23 Två till sjukhus efter huskrock
- 05:16 Ny skola för 15 miljoner kronor i Persberg
Prenumerera
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.








