Foto: HP Skoglund

Tilda Strandberg på Sundtsagymnasiet tycker inte att det är konstigt att man som elev själv har ansvar för sin dator. Men hon minns inte att man har pratat om hemförsäkring i samband med att datorerna delades ut. ”Jag förstod att jag själv hade ansvar för datorn när jag skrev på pappret även om jag inte kommer ihåg att vi pratade om någon försäkring. Men om jag till exempel spiller vatten på datorn får jag skylla mig själv”, säger hon.

Karlstad kräver att elever har hemförsäkring för dator

Karlstad

Avgift för försäkring vid användandet av skolans bärbara dator accepteras inte av Skolinspektionen.
Trots det kräver bland annat Karlstads kommun att alla elever som tar emot en dator ska ha en hemförsäkring som skydd om något skulle hända.

Med anledning av den nya skollagen och de diskussioner som varit om avgifter i skolan har Skolinspektionen tagit fram en lathund över vilka avgifter som kan accepteras. Med bland avgifter som inte accepteras finns avgift för försäkring vid användandet av skolans bärbara dator i skolan och i hemmet för skoländamål.

I bland annat Karlstads kommun började man i höstas med elevdatorer. Det innebär att alla som börjar första ring i gymnasiet får med sig en bärbar dator som hjälpmedel under skol­tiden.

Datorn kostar ingenting att ta emot för eleverna men ett stort ansvar läggs på deras axlar.

– Inga datorer får förvaras i skolan och alla elever och vårdnadshavare måste se till att de har en hemförsäkring som gäller om något skulle hända. Det kan innebära ett extra tillägg, säger Urban Karlsson planeringschef på Karlstad-Hammarö gymnasieförvaltning.

Han förklarar att eleven tar personligt ansvar för datorn och om den skulle försvinna eller gå sönder på grund av uppenbar oförsiktighet eller slarv ställs ersättningskrav på eleven.

– Då få personen ersätta den gamla datorn och hämta ut en ny. I de fall jag känner till handlar det om att betala självrisken på hemförsäkringen. Samma sak gäller om eleverna av uppenbar oaktsamhet har sönder eller tappar bort något annat läromedel som en bok eller en gitarr.

Vad händer om en elev inte har råd eller inte vill betala för ett tillägg på hemförsäkringen som täcker oförutsedda händelser med datorn?

– Det är inte en fråga som har diskuterats över huvud taget eftersom vi inte har mött problemet. Man kan ju alltid välja att inte ta emot den även om det skulle innebära en del komplikationer i undervisningen. Datorn är ett hjälpmedel.

Enligt Skolinspektionen talar rekommendationen sitt tydliga språk.

– Det gäller att det finns ett alternativ för eleverna som inte kostar pengar eftersom skolan inte kan kräva att man har en hemförsäkring eller har ett ext­ra tillägg i försäkringen. Hur vi skulle ställa oss i just det här fallet kan jag inte svara på eftersom det inte är prövat, säger Linda Helgeby, jurist på Skolinspektionen.

Bloggat om denna artikeln

Mer från Förstasidan

Hagfors kommun fick rätt i hyrestvist

22:47

Kommunen gjorde inte fel som använde mer golvyta än avtalat i flera år.
Det slår hovrätten i Göteborg fast i sin dom från igår.
– Vi kommer att överklaga till Högsta domstolen, meddelar motpartens advokat.

Annons

BIK närmar sig kvalserien

22:41

En viktig seger – och fortsatt fem poäng ned till Västerås.
Kvalserien närmar sig för BIK Karlskoga.
Men de tar inte något för givet.
– Det här är långt ifrån klart, säger tränaren Sam Hallam efter 3–0 mot Tingsryd.

”Peppe” och Grundel förlänger

19:59

Patrik Lundh och Anton Grundel blir Färjestad trogna i ytterligare två år.
På onsdagen skrev spelarna på nya kontrakt.

Klartecken för 90 nya båtplatser

19:38

Båtplatser är en extrem bristvara i Karlstad - men det ska det bli ändring på. Delvis tack vare en Karlstadsbo som i höstas skickade in ett medborgarförslag i frågan.

Annons

Villabrand kan ha börjat i värmeväxlaren

19:50

En villa brann kraftigt under onsdagseftermiddagen i Töcksfors. Branden kan ha börjat i värmeväxlaren.

Karlstad Sveriges sjunde mest besökta stad

18:39

Förra året ökade hotellövernattningarna i Karlstad mer än riksgenomsnittet, enligt statistik från SCB. Det är särskilt svenska och utomeuropeiska besökare som ökar, medan antalet övernattande gäster från Norden och Europa minskade.

Hallå där Eli Rebecca Pettersson...

17:16

… som förra veckan blev ny ordförande för RFSL Ungdom Karlstad.

Annons

Inga spår efter Säfflerånaren

16:16

Under onsdagen genomförde polisen flera förhör med anledningen av att Handlarn i Säffle rånades av en knivbeväpnad man på tisdagskvällen.

Crusaders värvar talangfull jätte

14:29

197 centimeter långe Jacob Dahre.
Det är jätten som Carlstad Crusaders hoppas ska bilda ett radarpar med nye quarterbacken Anders Hermodsson.
– En spännande värvning, säger sportchefen Martin Falk.

Halka bakom flera olyckor i Östvärmland

16:04

Det var mycket halt i trakterna kring Filipstad under onsdagen.
Två lastbilar stötte samman och körde ned i var sitt dike vid halv åttatiden på onsdagsmorgonen. Olyckan inträffade i närheten av Gåsgruvan öster om Filipstad. Bilarna var på väg åt samma håll när de stötte ihop.

Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Line-Mathilde
Födelsedag: 2012-02-11

Sofia är full av visioner

Som liten sprang Sofia Wretling runt i Selma Lagerlöfs gamla rum, uppvuxen nära Mårbacka som hon är.

En tugga xalwo på modersmålsdagen

Inte mycket är som några tuggor shoshomow och xalwo när det går mot vår.

Annons

En lovande färgstark debut

Tabula Rasa Hotels är en bok om stor framgång följd av djup livskris; om vad som gör oss till människor och vad som får oss att göra de val vi gör. Men framförallt är det en driven och stundtals riktigt rolig berättelse.

Filipstad får urpremiärer

Filipstadsborna kommer att få möjlighet att se två urpremiärer i år och nästa år.

Annons
Annons

Erika Stolpe vill gå i systerns fotspår

Erika Stolpe går i sin systers fotspår. Therese är hennes förebild.
– Då jag spelade i Lesjöfors hade jag nummer två på tröjan och höll till längst ut till höger i backlinjen, precis som syrran.

Konst för motionärer

”Portal med puckar” heter det vinnande konstverket i Karlstads kommuns tävling om konst i motionsspåren vid Skutberget.

Annons

Nervöst sista minuten

Tre, två, ett... Och precis då hällde Alicia Rossi upp sin specialdrink i den sista domarens kopp.

Tweetup - "Nu ses vi på riktigt"

Tweetup - så kallas företeelsen då människor som träffat varandra via twitter på nätet ses öga mot öga.

Annons
Annons

WEBB-TV: Hotellhäng med Top Cats

VF bestämde dejt med melodifestivalaktuella Top Cats på sångaren Jon Kleppenes hotellrum i Göteborg. Se webb-tv här!

Tälta nu? Det gör Ferry

När termometern visar sex minus och marken på Frykenbadens camping täcks av snö - då tältar holländaren Ferry.

Annons

Holgersson griper tag direkt

Västanå teater har satt upp klassikern Nils Holgersson. VF:s recensent tycker den glänser.

Vinterbildstävling lockar många

Succé för VF:s vinterbildstävling. 400 läsarbilder har publicerats. Klicka här för att delta eller titta på andras bilder.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons