Foto: Simon Strinnholm

Nils Weslien från räddningstjänsten och Dan Persson, länspolismästare, fanns på plats i Ruds kyrka på fredagen.

Foto: Simon Strinnholm

Varken Aino Moss, Marta Hansson eller Lennart Kagebo känner någon oro över det som hände på torsdagen men uppskattar ändå initiativet till ett temporärt trygghetscenter.

”En slump att det hände just på Rud”

Karlstad

För att stävja oro bland de boende på Rud valde kommunen under fredagen att upprätta ett tillfälligt trygghetscenter i kyrkan.
– Det är tråkigt att en sådan här händelse skapar oro i ett annars tryggt bostadsområde, säger kommunalrådet Per-Samuel Nisser (M) som fanns på plats.

Relaterat

Representanter från bland annat kommunen, polisen och räddningstjänsten fanns på plats.

– Vi känner att det är viktigt att visa att vi alla finns här och nu är vi här för att dels se vilka önskemål och behov det finns från området i sig, men också för att informera de som är oroliga och rädda, säger Nisser.

Både politiker och polis tryckte på det viktiga i att händelsen på torsdagen inte är egentligt relaterad till stadsdelen.

– Det som hände har inte med Rud att göra. Det här är ett lugnt område och de boende i området kan vara lugna, säger länspolismästare Dan Persson.

Kommundirektör Anna Sandborgh:

– Det finns så många ställen i Sverige där liknande saker hänt. Dels storstadsområdena men även i Eskilstuna. Vi vill inte att Karlstad ska sälla sig till de platserna.

Per-Samuel Nisser uppger att man under sensommaren påbörjat nya samarbeten med polisen.

– Under hösten har vi sett en ökad brottslighet i samhället, vi har sett tendenserna, och vi har därför utökat vårt samarbete med polisen, säger han.

– Vi gör ju en kontinuerlig omvärldsanalys av den anledningen att vi inte ska bli överraskade när något inträffar. Det tycker jag vi visade igår, säger Dan Persson och syftar på polisinsatsen som resulterade i elva gripna, varav nio senare anhölls.

Men bland de boende i området råder ingen generell oro. Vid ett av borden sitter Aino Moss, Marta Hansson och Lennart Kagebo.

– Det är ju skrämmande och ruskigt det som hände, så klart, men jag känner mig inte vidare orolig. Det har alltid varit ganska lugnt här, säger Lennart.

Aino håller med.

– Jag känner mig inte otrygg, men samtidigt är det ju bra att polis och kommun visar upp sig här. Det kan ju finnas de som är oroliga, det finns ju många barnfamiljer här till exempel.

Siw Pettersson jobbar inom kommunen och befann sig på torsdagskvällen i en av servicelägenheterna på Långtäppan då hon hörde några smällar.

Men det var först när hon fick ett samtal från en kollega som hon förstod vad som hade hänt.

– Då kommer kopplingen. Men det var inte förrän jag kom hem som jag kände, oj! Då var jag så chockad att jag skakade. Att nåt sånt kan hända vid Långtäppan kan man bara inte tro.

Ungdomar för trygghet kommer finnas på plats på Rud under helgen.

Mer från Förstasidan

Elfel ställer till tågtrubbel

18:21

(Uppdaterad 22.05) Ett problem med elförsörjningen ställer under fredagskvällen till stora problem i länet.

Annons

Skyddstillsyn och behandling efter misshandel

23:05

En 45-årig Kristinehamnsbo har dömts till skyddstillsyn och vård mot alkoholmissbruk för misshandel av en kvinna i Kristinehamn. Han ska även betala ett skadestånd på 11 000 kronor till kvinnan.

Vindkraftverk kaminer och svetsutrustningar stals

23:03

Två fritidshus i Björnsjöhöjden i Årjängs kommun har haft påhälsning av tjuvar.

Fyra studenter avstängda efter fusk

18:31

Fyra studenter vid Karlstads universitet har stängts av sedan de ertappats med att fuska.
Det beslutade universitetets disciplinnämnd vid sitt senaste sammanträde.

Annons

Prinsen inviger brigadmuseet

10:23

Det blir Värmlands hertig Carl Philip som inviger det nya brigadmuseet i Karlstad 1 juni. Det är dock en sluten tillställning.

Värmlänningar mitt i förortskravallerna

16:21

Flera av Stockholms förorter har stått i lågor under den senaste veckan. Ungdomar har satt eld på bilar, hus, kastat sten på poliser och slagit sönder en polisstation. Bland de som arbetar med att stävja upploppen finns flera värmlänningar. VF har pratat med två av dem.

FBK letar ersättare till Nygren

16:25

Montreal vill ha över honom på campen i augusti.
Därför letar Färjestad nu ersättare till Magnus Nygren.
– Montreal har varit ganska klara med att de vill att jag ska spela i Nordamerika i höst, säger Nygren.

Annons

Epatraktor påkörd norr om Molkom

16:40

Vid 15-tiden på fredagen blev en epatraktor påkörd norr om Molkom.

Bröder åtalas för grovt sexuellt utnyttjande av barn

15:27

Två bröder, 28 och 31 år gamla, åtalades under fredagen för grovt sexuellt utnyttjande av barn. Detta ska ha skett då männen varit barnvakter åt flickorna.

Glasvegas till Karlstad 1 juni

15:41

Skotska Glasvegas, en av de senaste årens allra största rockhajper kommer till Karlstad och Nöjesfabriken – redan nästa helg.

Annons
Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Nova
Födelsedag: 2013-05-14

Fotboll som tredje språk

En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia börjar med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.

Om fotboll och politik

Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.

Annons

Lägerguide för sommaren 2013

Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.

Nu åker vi lilla Åke

Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.

Annons
Annons

På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch

På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.

Svänget som försvann

Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.

Annons

Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn

Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.

Inte för gammal för Clintan

Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.

Annons
Annons

Superhjälten min

Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.

Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad

Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.

Annons

Kalsonger och Finland

Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig? 

Oliver första svensk på toppuniversitet

Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons