Drogad mopedist även avslöjad som tjuv

Karlstad

Vid tretiden på söndagsnatten slog någon sönder en ruta på Friskis & Svettis på Faktorigatan i Karlstad. En halvtimme senare greps en narkotikapåverkad mopedist med stöldgods från inbrottet i en ryggsäck.

Inbrottstjuven hade stökat till en hel del inne hos motionsfirman. Bland det stulna fanns en hjärtstartare, som dock återfanns slängd utanför entrén. Andra saker som stulits hittades dock hos en mopedist som stoppades på Hamngatan vid 03.30-tiden. Även annat stöldgods fanns hos mannen, och dessutom tros han ha stulit mopeden han åkte på. Han är nu misstänkt både för stöld och drograttfylleri.

Mer från Förstasidan

Wallin hjälte för Mallbacken

16:58

Mallbacken fortsätter att gå starkt i damallsvenskan.
Linda Wallin avgjorde hemma mot Jitex och nykomlingen har nu tagit poäng i fyra raka matcher.

Annons

Rennies dubbel gav en Degerforspoäng

18:02

Ett drömmål.
Och ett stensäkert avslut vid ett friläge.
Men Amadaiya Rennies dubbel gav bara en poäng till Degerfors som även fick tränaren Patrik Werner uppvisad på läktaren.

Hemmaseger för Carlstad United – Nordvärmland kryssade

19:00

Carlstad United vann på hemmaplan mot Sävedalen med 2–1. Samtidigt spelade Nordvärmland 0–0 hemma mot Åmål i samma serie.

Kryss för Karlstad BK

18:55

Karlstad BK fick med sig en poäng hem från bortamötet med Qviding. Matchen slutade 1–1.

Annons

Många besparingar ger effekt först nästa år

16:59

Karlstads-Hammarö gymnasienämnd väntas göra ett underskott på 23,5 miljoner kronor under 2013. Flera av de besparingsåtgärder som beslutats ger effekt först nästa år.

Olycka med skärmflygare

15:30

En olycka med en skärmflygare skedde under lördagen i Branäsbacken i Torsby. En man i 70-årsåldern fick föras till sjukhus med lindriga skador.

Miljonkrav på kommunen för långvarig väntan på särskilt boende

15:09

En handikappad kvinna i Karlstad fick vänta i nästan två år på en beviljad plats i ett särskilt boende. Nu kräver Socialstyrelsen att Karlstads kommun betalar en avgift på en miljon kronor för dröjsmålet – det högsta beloppet som kan dömas ut enligt socialtjänstlagen.

Annons

Motorcykelkrock i Ransäter

14:10

Två motorcyklar kolliderade idag i Ransäter, Sunne kommun.

Beachvolleyplaner invigdes

11:14

Efter att varit "förvisade" ut till Skutberget under ett år, invigdes Beachvolleyklubbens nya planer på lördagen. Under hela dagen pågår en turnering mellan tio lag. De flesta lagen kommer från Karlstad.

Beslutet fattat: 72 omärkta kor ska avlivas

13:02

72 av de 180 kor som i förra månaden omhändertogs hos en västvärmländsk bonde kommer att avlivas.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons