Det går bra för husbyggarna
Karlstad
Obefintligt intresse för att bygga eget på någon av kommunens tomter. Men stort tryck på färdigställda hus med älvutsikt.
– Försäljningen går väldigt bra, konstaterar Per Rahm, projektledare på Riksbyggen som bygger på Södra Sommarro.
Husen på Södra Sommarro är inte billiga direkt. Men köpare finns det ändå. Enligt Per Rahm har försäljningen gått över förväntan.
– Det har varit ett väldigt stort tryck och många intresserade. Av de elva hus vi hittills släppt till försäljning så är sju redan sålda och ytterligare tre är reserverade, säger han.
De första husen har redan börjat byggas utmed den västra älvgrenen och under början av nästa år så räknar man med att de nya husägarna ska kunna flytta in. Då kommer man från Riksbyggens sida förmodligen också att vara i full gång med nästa etapp i området.
– Vi räknar med att vi ska kunna lägga ut ytterligare tolv hus till försäljning någon gång under hösten, sedan får vi se hur det går med den försäljningen innan vi tar nästa steg. Enligt planen ska vi få till 46 hus här innan området är klart, säger Per Rahm.
Även på andra sidan älven håller det på och planeras för storskalig husförsäljning. Trivselhus håller som bäst på med markberedning på platsen och till sommaren räknar man med att de första husen av totalt 66 stycken ska kunna läggas ut till försäljning.
Och intresset är redan stort, enligt Göran Krischel från Trivselhus.
– Det är jätte-jättestort faktiskt. Större än man någonsin kunnat ana, säger han.
Enligt Göran Krischel så är det egentligen väldigt svårsålt i Karlstad på husmarknaden just nu. Undantagen heter just Södra Sommarro och Kartberget.
– Det är läget som avgör. Helt och hållet. Det här är två av få positiva exempel i Karlstad just nu, men med de här fina lägena så går det. Och det kommer att bli otroligt fint när det är klart, det är det folk inser, säger han.
På Kartberget hoppas man kunna sätta igång med vägarbeten i området fram på senhösten och under vinterhalvåret räknar man med att de första husgrunderna ska kunna påbörjas.
Om försäljningen motsvarar det stora intresset vill säga.
– Det är naturligtvis en viss skillnad på intresse och ett genomfört köp, men ska man gå efter intresset så kommer det här inte att vara svårsålt i alla fall, konstaterar Göran Krischel.
Mer från Förstasidan
Ny tung förlust för Qbik
Djurgården blev övermäktigt motstånd för Qbik på Kristinebergs idrottsplats.
Blåränderna vann med 3-1 i Elitettan.
Mållöst för Karlstad BK
Karlstad BK klarade 0-0 borta mot IK Oddevold i division 1 Södra på lördagen.
Det var värmlänningarnas femte poäng på sju seriematcher.
En poäng var inför storpublik
Hela 1 170 åskådare hade sökt sig till Klasmossens idrottsplats på lördagen.
Storpubliken fick se Carlstad United och Nordvärmland spelade 1-1 i division 2-derbyt.
Goda och dåliga nyheter om värmlänningarnas hälsa
Ett par goda nyheter: Färre barn får karies och färre unga kvinnor mår psykiskt dålig. Två dåliga: Färre behöriga efter nian och lika många gymnasister snusar.
"Vädret bäst med Sverige"
16-åriga Yixuan från Kina ville ha mer tystnad och mindre folk. 18-åriga Fern från Thailand drömde om snö och kyla.
Nu är snart deras utbytesår i Karlstad till ända och tjejerna är överens:
– Vi vill inte åka hem!
Trängsel när trädgårdsamatörer sålde överskott
Det blev nästan huggsexa när trädgårdsintresserade tog chansen att köpa växter av andra trädgårdsentusiaster vid Stadsträdgårdens 150-årsfirande på lördagen.
Minst turistbyrån invigd i Rämmen
Värmlands och sannolikt Sveriges minsta turistbyrå invigdes på fredag eftermiddag i Rämmen av landshövding Kenneth Johansson.
Förbundets kritik förbryllar Ahrén
Att delar av Tingvallas ståplatsläktare var avstängda på grund av säkerhetsskäl i Degerfors match mot Östersund väckte irritation och förvåning hos många.
Mats Ahrén, kultur- och fritidsdirektör i Karlstad kommun, tillhör de förvånade.
– Lazio och Manchester City har spelat inför storpublik på Tingvalla utan några problem, men när Svenska fotbollförbundet är inblandat så blir det problem vid 2 000 åskådare, konstaterar han.
Exklusivt i papperstidningen
"De flesta jag känner vill flytta"
De flesta jag känner vill flytta till en annan stadsdel men det är svårt att få lägenhet. Det berättar Chinor Smail, 31 år, som bor på Kronoparken, och själv letar lägenhet i centrala Karlstad.
Senaste artiklarna
- 19:15 Ny tung förlust för Qbik
- 18:53 Mållöst för Karlstad BK
- 18:44 En poäng var inför storpublik
- 17:29 Goda och dåliga nyheter om värmlänningarnas hälsa
- 15:40 Två inbrott i Kil
- 13:43 "Vädret bäst med Sverige"
- 13:37 Trängsel när trädgårdsamatörer sålde överskott
- 13:36 Minst turistbyrån invigd i Rämmen
- 12:57 Weborg är sommarutställaren
- 12:21 Landsbygdens fördelar
Senaste lokala artiklar
Prenumerera
Fotboll som tredje språk
En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia inleds med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.








