Det är dags att läsa VF
Karlstad
Klockan har slagit 12.50 och det är dags för eleverna i klass 5 M på Västerstrandsskolan att ha nyhetstimme.
– Jag tycker artikeln som handlar om lastbilen som körde av vägen är bra, säger Adelina Lemke och berättar att hon hamnat i bilkö tillsammans med sin familj då lastbilsolyckan inträffade.
För nionde året i rad arrangerar Mediekompass den landsomfattande tidningsveckan. Den lokala dagstidningen står i centrum på många av landets skolor. Och det är dags för lärarna att låta eleverna ta del av tidningen, få dem engagerande och göra dem medvetna om hur man kan påverkas av medier.
Det har precis varit rast och eleverna har satt sig på sina platser i klass 5 M. Killarna och tjejerna bläddrar ivrigt i Värmlands Folkblad. De har fått i uppgift att välja ut de bästa artiklarna i dagens tidning.
– Den här kändes lite häftig, säger Joel Nilsson och pekar på en notis med rubriken: Stångad blind.
Under tidningsveckan får eleverna den lokala tidningen gratis till klassrummet. Sofie Westin, lärare på Västerstrandsskolan, lyfter fram vikten av att eleverna läser dagstidningar.
– De blir allmänbildade och lär sig mycket på det här, säger hon och ber eleverna räcka upp handen när just deras favoritartikel visas på den vita tavlan.
När siffrorna räknats ihop är det god tid att utse vinnarna. På första plats kommer artikeln om en lastbil som kört av vägen. På andra plats hamnar ett reportage om en pojke i Bosnien, och på tredje plats en fotbollsartikel från sportsidorna.
– Det var intressant att läsa om Elvis från Bosnien, konstaterar flera av eleverna.
Eleverna fortsätter att bläddra i tidningen. Sofie Westin frågar barnen vilken nyhet som de tror är störst. Eleverna enas om att det är älgjakten som är den viktigaste. När diskussionen kring dagens tidning närmar sig sitt slut är det tid för eleverna att titta på Lilla löpsedeln.
– Vi gör alltid veckans nutidsfrågor och då vill eleverna gärna titta på programmet innan. En del av svaren kommer under programmet, säger Sofie Westin och sätter på veckans Lilla löpsedeln.
Mer från Förstasidan
Tre utländska män greps för spritsmuggling
Vid midnatt i Fryksände stoppade polisen tre män med större mängde sprit och tobak i bilen.
Flera fall av otillåten skogsavverkning
Polisen har fått ta emot flera anmälningar avseende otillåten skogsavverkning.
Jenni Jonsson är Årets kvinna
Företagarna Karlstad korade igår årets kvinna i och för näringslivet 2012.
Misshandel och grov kvinnofridskränkning
Från midsommar 2011 till september 2012 ska den 21-årige mannen vid flera tillfällen ha misshandlat och hotat den kvinna som han bodde tillsammans med.
Man anhölls för stöld och narkotikabrott
En 33-årig man greps och anhölls under måndagskvällen misstänkt för stöld och ringa narkotikabrott.
Nordvärmland utslaget av Hertzöga
Nordvärmland ville förbättra målskytte och självförtroende inför derbyt mot Carlstad United på lördag.
I stället slutade det med förlust, respass ur DM och med en skada på stjärnspelaren.
– Det var inte bra att vi förlorade i dag, men jag tror att jag kan spela på lördag, säger Bartosz Wojas som haltade av planen i förlustmatchen (0–1) mot Hertzöga.
Broström sköt United ut ur DM
Det krävdes förlängning för att skilja Säffle FF och Carlstad United i tisdagens DM-kvartsfinal. Joachim Broström klev fram som matchvinnare när han i den andra förläningskvarten hittade rätt i bortre hörnet hos Mathias Karlsson i Unitedmålet till 2–1.
Cyklist påkörd – fick ansiktsskador
En cyklist blev påkörd av en personbil vid Kungsgatan i Karlstad på tisdagseftermiddagen.
Så ser reglerna ut för riksdagsledamöterna
Riksdagsledamöternas bostäder på hemorten räknas som tjänsteställe.
Det innebär att resorna mellan riksdagen i Stockholm och hemmet räknas som tjänsteresor.
Så mycket kostar riksdagspolitikernas resor
Riksdagsledamöterna reser en hel del både inom landet och utrikes. Men det är stora skillnader när det gäller hur mycket deras resor kostar skattebetalarna.
Hittills under mandatperioden har Nina Larsson (FP) rest för 280 854 kronor medan Stina Bergströms (MP) resekostnader hamnar på knappt en tiondel, 26 732 kronor.
Senaste artiklarna
- 07:41 Tre utländska män greps för spritsmuggling
- 06:24 Flera fall av otillåten skogsavverkning
- 05:48 Jenni Jonsson är Årets kvinna
- 04:30 Hänsynslöst utnyttjade
- 04:13 Misshandel och grov kvinnofridskränkning
- 02:01 Man anhölls för stöld och narkotikabrott
- 23:11 Broström sköt United ut ur DM
- 23:11 Nordvärmland utslaget av Hertzöga
- 21:42 Cyklist påkörd – fick ansiktsskador
- 15:18 Så mycket kostar riksdagspolitikernas resor
Senaste lokala artiklar
- 12:03 Lämna magarna i fred
- 09:52 Nu åker vi lilla Åke
- 10:59 Svänget som försvann
- 15:16 Heta rytmer från amerikanska södern
- 11:16 Superhjälten min
- 10:40 Kalsonger och Finland
- 10:08 Att synas är att finnas
- 09:47 Släpp lustarna fria
Prenumerera
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.






